Gogebic Range  City Directories  1938
Bessemer  Michigan ... A thru Z

Residents & Businesses

 

Home

 

 

ABELMAN ABE (Ida) 403 E Longyear merchant Bessemer Depart. ment Store

Abelman Alice 403 E Longyear housework At home

ABELMAN FRANK 403 E Longyear field representative St Board Tax Admin

Abelman Harriet 403 E Longyear teacher Ironwood Central School

ABELMAN JOSEPH 403 E Longyear clerk Bessemer Abelman's Store

Abelman Morris 403 E Longyear clk Bessemer Abelman's Store

Abelman Rose 403 E Longyear

Abelman Sadie 403 E Longyear manager Ladies Ready to Wear Abelman's Store

Achatz Dora (widow Louis) 104 N Beecher housewife Bessemer

Achatz Norbert 104 N Beecher laboratory Ramsay Eureka Mine

Adams Andrew (Ann) 210 Moore laborer Bessemer Underwood Veneer

Adams Antonia (widow Andrew) 406 Lead housewife Bessemer

Adams Daniel (Katherine) 107 Clayberg hoist engineer Ramsay Eureka Mine

Adams Dorothy 116 Silver

Adams Edward 406 Lead

Adams Edward 116 Silver miner Anvil Youngstown Co

Adams Fabian 107 Clayberg

Adams Frances 116 Silver nurse Chicago Illinois

Adams Josephine 107 Clayberg nurse Grand View Hospital

Adams Margaret 116 Silver beauty school Chicago Illinois

Adams Stephen 116 Silver miner Ironton Republic Steel

Adams Thomas 116 Silver laborer Bessemer Underwood Mill

Adams Walter 116 Silver

Ahola Sophie (widow of Frank) 115 Longyear housekeeper. Bessemer

Ahola Vivian 115 Longyear NYA

Allen Evelyn 617 Silver teacher Chicago

Allen Richard 617 Sellar student Mich tech Houghton

Allen William J (Hannah) 617 Sellar meat cutter Bessemer Kelto Velin & Co

Allice Domenic (Luccile) 1614 Woolsey ins agt Bessemer Metropolitan Life

Ambalag Mike Tilden Loc miner Anvil Youngst ' own Mine

Anderson A John (Clara) Eli shift boss Ironton Republic Steel

Anderson Albert (Emma) 307 Moore blacksmith Ironton Republican Steel Co

Anderson Aluiva 401 E Sellar clerk Bessemer Relief Office

Anderson Amelia 404 Lead housekeeper Bessemer

Anderson Axel (Anna) 1105 Eli retired

Anderson Blanche 307 S Moore student Ann Arbor

Anderson Carl A (Gladys) 800 Moore laborer Bessemer WPA

Anderson Carl W (Phyliss) 705 Yale miner Anvil Youngstown Mine

Anderson Chris (Mabel) 600 E Sellar janitor City Hall

Anderson Clifford Moore St clk Bessemer A & P Store

Anderson Dorothy 600 E Sellar clerk Bessemer Relief Office

Anderson Eva (widow) 1001 Eli sewing Bessemer WPA

Anderson Evelyn Hadley St stenographer NYA

Anderson Forrest Lead St truck driver Bessemer P Anderson

Anderson George E Colby farmhand Bessemer

Anderson George Hadley St

Anderson Glen (Viola) Gold St laborer Ironwood Sawmill

Anderson Gunnard 800 Moore

Anderson Harold (Hendricka) Hadley St miner Ironton Republic Steel Co

Anderson Hazel 307 Moore teacher Muskegon Mich

Anderson Inga 107 Sellar stenographer Lansing Mich

Anderson Irene 107 Sellar stenographer Ironwood Mich C & N Ry Co

Anderson June 606 Moore student Business School

Anderson Louise (widow of Alfred) 304 Sellar Housekeeper

Anderson Maurice 600 E Sellar Steel Plant Duluth Minn

Anderson Oscar (Josephine) 606 Moore logger Marenisco

Anderson Paul 1105 Eli teacher Chassel Mich

Anderson Peter S (Susan) 412 Lead log scaler Bessemer

Anderson Raymond 107 Sellar flagman Bessemer C & N Ry Co

Anderson Rose (widow) 107 Sellar housekeeper

Anderson William (Alice) 610 Mine timekeeper Bessemer WPA

Annear Albert (Germaine) 1718 Porter miner Ironton Republic Steel

Antilla Eino (Julia) 903 S Hematite tavern Bessemer

Antonini Joseph (Marianne) 1700 Barber laborer Ironton Rep Steel

Apitz Emma (widow) 301 Iron housekeeper

Armichardy Joseph 207 S Hematite

Armichardy Joseph (Josephine) 207 Hematite laborer Bessemer

Armichardy Peter Hematite St truck driver Bessemer Michela Co

Arola Alfred (Hilda) 510 2nd Street Commissioner Bessemer

Arpi Aali (Lydia) 409 1st miner Ironton Rep Steel Co

Aspinwall George (Esther) 112 E Longyear laborer Bessemer WPA

Aspinwall Madeline Longyear St Bessemer NYA

Aspinwall Margaret Longyear St

Aspinwall Mary (widow) Longyear St housekeeper

Aspinwall William laborer Bessemer WPA

Aweiewicz John (Annette) miner Puritan Oliver Iron Co

Awciewicz; Raymond 309 Silver student Detroit

Ayres Elizabeth 309 Sophie dressmaker Bessemer

 

Babicky Charles (widower) 103 Sophie retired

Baird Elizabeth 407 E Mary student Ironwood Junior College

Baird Rachel 407 Mary secretary Washington D C U S Treas Dept

BAIRD WILLIAM JR 407 Mary lawyer Bessemer

BAIRD WILLIAM (Elsie) 407 Mary lawyer Bessemer

Baksie James Ironton Location laborer Bessemer WPA

Baksie John Ironton Loc

Baksie Joseph 205 Spring laborer Bessemer Gog County Rd Comn

Baksie Katherine Ironton Loc sewing project Bessemer

Baksie Mary 205 Spring operator Bessemer Telephone Ex

Baksie Mary (Emory) 205 Spring housekeeper

Baksie Rose Ironton Loc

Baksie Steve Ironton Loc CCC Sidnaw

Balconi Russel (Eileen) Palms Loc hoisting engineer Palms Mine

Ballone Marian 205 Sophie operator Bessemer Beauty Shop

Ballone Peter (Anna) 116 Silver bus driver Northwestern Bus Co

Ball John (widower) 306 Longyear janitor Bessemer Court House

Ballone Bruno (Helen) 410 Sellar surveyor Bessemer Gog County Rd Comm

Ballone Domenic (Mary) 600 Longyear policeman Puritan Oliver Mining Co

Ballone George 600 Longyear miner Anvil Mine

Ballone John (Jennie) 201 Peek embalmer Bessemer J J Frick Co,

Baldini Louis (Magdaline) 110 Sellar shoemaker Bessemer

Balzarini Charles 412 Colby student Morrehead Minn

Balzarini Gust 412 Colby

Balzarini Henrietta (Charles) 412 Colby housewife

Banovetz; Anton 1001 Palms body man Bessemer Bessemer Auto Co

Banovetz: Joseph 1001 Palms surface labor Puritan Oliver Co

Banovetz; Joseph (Amy) 1001 Palms retired

Banovetz; William 1001 Palms

Baratone James 608 Sellar laborer Bessemer WPA

Baratone Joseph 608 Sellar miner Anvil Mine

Baratone Joseph (Mary) 608 Sellar pensioner

Baratone Pauline 608 Sellar waitress Bessemer Torell's Cafe

Baratone Peter (Helen) 1607 Glyuna laborer Bessemer WPA

Barbacovi Celeste 506 Longyear

Barbacovi Celeste (Adeline) 506 Longyear laborer Bessemer WPA . I

Barbacovi Felix (Mary) 607 Sellar water works Bessemer

Barbacovi Fred (Camilla) 607 Longyear miner Anvil Mine

Barbacovi Joe West Mary bricklayer

Barbacovi Leno (Alice) 510 Longyear station attendant Bessemer

Standard Oil

Barbacovi Louis (Agnes) Longyear St miner Anvil Mine

Barbacovi Mayme 607 E Longyear bookkeeper at Bess Food Shop

Barlow Marian ?(Giles) N Bessemer housewife

BARNICH FRANK (Lillian) 404 Lead proprietor Bessemer Phar. macy

Bartelli Fred (Marv) 304 lst miner Ironton Rep Steel

Bartelli Herman 364 lst Milwaukee Wisconsin

Bartelli Leonard 304 1st trooper Michigan State Police

Bartini John (Pauline) 208 Case barber Bessemer prop Rex Barber Shop

Basket Arthur (Jennie) 107 Beecher switchman Bessemer C&NW Ry

Basket Mary 107 Beecher Pastry Shop Bessemer

Basso Fred 803 E ~,S 2 Bessemer

Basso Mildred (Arnold) Sophie St sewing project Bessemer WPA

Bates Betty student Superior State Teachers College Superior Wis

Bates Winifred (widow) teacher Ramsay Bessemer Twp School

Bates William metallurgist Anaconda Montana

Becker Paul (Mary) 210 Lead merchant Bessemer Honz & Becker

Becker Pauline 210 W Lead student Ironwood Junior College

Beissel Leonard (Marcella) 210 Iron miner Anvil Pickands Mather

Bell Edward (Joyce) 105 Sellar shovel operator Groves Const Go

Bennetts Ida (widow) 500 Sellar Housewife

Bennetts James 500 Sellar

Bennetts Walter (Vivian) 500 E Sellar stock man County

Garage Gog County Rd Comm Bessemer

Berg Henry (Ragna) 804 Yale carpenter Bessemer WPA

Berg Herman (widower) Ironton Loc surface foreman Ironton Rep Steel

Berg Herman (Maria) 204 2d W retired

Berg Norman (Susan) 701 Yale clerk Bessemer Kelto & Velin Co

Berg Walter (Mildred) 508 Moore teamster Bessemer Honz & Becker

Berger Adolph (widower) 111 W Sellar retired

Berger Eugene 307 Longyear student Ironwood Junior College

Berger Kenneth 307 Longyear student University of Michigan

Berger Oliver (Mayme) 307 Longyear carpenter Bessemer

Bergman Oscar Jr 506 Iron laborer Bessemer Veneer Co

Berger Thelma 307 Longyear waitress Bessemer Bernie's Cafe

Bergland Jean 801 Yale student Ironwood Junior College

Bergland John Jr (Dorothy) 801 Yale logger Lake Linden Mich

Bergland John E Sr (Malvina) 801 Yale logger Lake Linden Mich

Bergman Ingrid 506 Iron librarian helper Bessemer NYA

Bergman John 506 Iron laborer Bessemer C & N W Ry

Bergman Leonard 506 Iron

Bergman Oscar Sonna 506 Iron laborer Bessemer WPA

Berini John (Mary) 411 Tilden Rd Mason

Berkovitz Esther 203 Clayberg

Berkovitz Freda 203 S Clayberg

Berkovitz Louis (Rosie) 203 Clayberg laborer Bessemer WPA

Berkovitz Sarah housework Bessemer County Infirmary

Berling Carl Jr 209 N Sophie CCC

Berling Carl (Esther) 209 Sophie service man Bessemer Tel Co

Berling Hannah (widow) 209 Sophie housewife

Bernadin Earl Sophie St Bersano Aplonia (widow) Palms housewife

Bersano Martin (Emily) 205 N Sophie lineman Bessemer L S D P Co

Bertelotti Jim (Aredenta) Palms miner Anvil Mine

Bertolas Anna 703 Sellar secretary Bessemer Frank Duda .

Bertolas James (Mary) 703 Sellar mine Puritan Oliver Co

Berwald Charles (Hilda) 112 W Lead

Berwald Percy (Louise) 302 W Galena carpenter Bessemer

BESSEMER AUTO COMPANY Ford and Lincoln U S 2

BESSEMER CHEVROLET COMPANY U S 2

BESSEMER CREAMERY U S 2 at Case ESSEMER NATIONAL BANK THE Sophie St

BESSEMER PHARMACY Sophie St

Bielecki Anton (Mary) 505 Hematite miner Ironton Rep Steel

Bielecki Joe 615 Palms Rd truck driver Bessemer WPA

Bielecki Steve 615 Palms Rd miner Anvil Mine

Bielecki Val 615 Palms Rd Forest Service Ironwood

Billie Aldo 606 Yale miner Ironton Rep Steel'

Billie Joseph Mary 606 Yale

Billie Marian 606 Yale

Blaha Joseph (Josephine) 209 Iron pumpman Bessemer Pump Station

BLAHA JOSEPH A business manager Grand View Hospital Home Ironwood

Blaskowski David 106 N Peek truck driver

Bessemer City of Bessemer

Blazonich Nick (Mary) 1707 Barber miner Ironton Republic Steel

Blengini Anna (widow) 112 Sellar housewife

Blomberg Eddie (Anne) 610 Mine carpenter Bessemer WPA

Blomberg John Taimi 610 Mine laborer Bessemer WPA

Bloom Al (Anna) 106 2d truck driver Bessemer L S D P Co

Bogando Andrew (Pauline) Telden laborer Bessemer WPA

Bogdan Felix CCC St Ignace Michigan

Bogdan Joe 1010 Palms Rd NYA

Bogdan Stanley (Cecelia) 1010 Palms Rd laborer Bessemer WPA

'Bogdan Victor 1010 Palms Rd CCC Meringo

Boge Albert 216 2d

Boggio James (Julia) 400 Case superintendent Water Dept City of Bessemer

Bokalis Alec 113 Mary prop Restaurant Bessemer

Bolagh Joseph Gold St

Boline Bill 303 Longyear stenographer Bessemer County Ct House,

Boline George (Irene) Beecher St station attendant

Bessemer Park Service Station

Boline Leontine (widow) 303 Longyear housewife

Bollini Emil 411 Beecher student University of Mich

Bollini John 411 Beecher student Italy

Bollini Peter (Katherine) 411 Beecher miner Puritan Oliver Co

Bonjiovani John (Marian) 105 Clayberg salesman Bessemer B?Z Salve

Bonovetz Elizabeth 208 4th

Bonovetz John 208 4th clerk Bessemer Post Office

Bonovetz John (Annie) 208 4th

Borgaro Martin (Antoinette) 304 Mine barber

Bessemer Arco's Barber Shop

Bornholdt Henry (Amanda) W Lead bricklayer

Borsi John Palms miner Anvil Mine

Bozich Benjamin (Mary) 206 Colby Hill laborer Bessemer WPA

Brach Dorothy Sellar St

Brach David (Elaine) 109 Mary truck driver Bessemer Michela Co,

Brach Frank Sellar St mechanic County Garage Bessemer

Brach Geraldine 112 W Colby

Brach Martin (Jennie) 112 Colby mechanic County Garage

Brach John Sellar St truck driver Bessemer Michela Co

Brach Paul Sellar St

Brach Thomas (Mary) Sellar St

Braya Sam Jr 304 Clayberg mechanic Bessemer Gog Auto Co

Breen Oliver (Cecilia) 210 Galena laborer Bessemer WPA

Brekke Gust (Lorraine) 315 Mary buttermaker

Bessemer Creamery

Brentar Anna 611 Sellar

Brentar Silvio (widower) 611 Sellar miner Puritan Oliver Co

Bretal George (Esther) 107 Clayberg mechanic Northwestern Motor Bus

Bretal Gust (Frances) 111 Silver bus driver Northwestern Motor Bus Co,

Bria James (Ruth) 208 Sellar bookkeeper Miller High Life Warehouse

Bria. John (Edith) Johnson's Rd teamster Bessemer Food Shop

Bria Joseph (Katherine) 208 Sellar fireman Anvil Mine

Bria. Mary 208 Sellar stenographer Bessemer Nat Bank

Brighini Louis (Casire) 409 Hematite blacksmith WPA

Brown Eleanore Clayberg Beauty Operator Bessemer Marions's Shop

Brown Ethel Clayberg St student Business School

Brown Howard (Irene) 707 Yale principal Puritan Bessemer Twp Schools

Brown Llewellyn 110 2d truck driver Bessemer U S Forest Service

Brown Richard (Elizabeth) 110 2d retired

Brown William (Rose) 1805 Porter miner Ironton Republic Steel

Brown William Jr (Irene) 410 Moore forest ranger Ironton

Brozanich Agnes 315 Ist Brozanich Charles 315 1st

Brozanich Dana 315 1st

Brozanich John (Rosie) 315 1st laborer Bessemer WPA

Brozanich John 315 Ist Brozanich Katherine 315 Ist

Brozanich Magdaline 315 lst Brozanich Mary 315 1st

Brozanich Mike Milwaukee Brozanich Paul 315 Ist

Brozanich Rosie 315 1st Brozanich William 315 1st

BRUSSO ERNEST 612 Longyear Merchant Brusso & Johnson

Brusso Florence 612 Longyear bookkeeper Brusso & Johnson Store

BRUSSO JOHN (Blanche) Palms Merchant Brusso. & Johnson

Brusso Mary (widow) 612 Longyear housewife

Buchko Anna (widow) 305 Silver housewife

Buchko Basil 305 Silver merchant Bessemer Buchko's Store

Buchko Michael 305 Silver miner Anvil Mine

Buchko Raymond teacher Marquette Marquette Prison

Budnik Joseph (Aledes) 407 Iron foreman Bessemer C & N W Ry

Bugni Tony (Louise) 108 Silver laborer Bessemer Gog County Rd Comm

'Bulkley William (Carol) Moore assist Forest Ranger Bessemer

Burkle Dora (widow) Longyear housewife

Burkle Dorothy Longyear St N Y A

Burkle George Longyear St

Burla Angale (widow) Palms housewife

Burt Alec (Jane) 307 Claybert Grader dr Gog County Rd Comm

Burt Carolina (widow) 812 Moore housewife

Burt Herbert 812 Moore mason

Burt Jack 307 Clayberg CCC

Burt Loris 307 Clayberg student Ironwood Business College

Burt Maurice (Mary) 304 Lead publisher Bessemer Herald Bessemer

Burt Rose 812 Moore tchr Bessemer Washington Sch

Burt Wayne 307 Clayberg Burt Wendel 812 Moore Gogebic County Rd Comm

Butcher Stanley (Patricia) 305 Sophie Safety Engineer Ironton Republic Steel

Byrne Honora (widow) 206 Longyear housewife

 

Cabianca. Florence 1612 Barber opr Bessemer Tel Exchange

Cabianca Calisto (Teresa) 1612 Barber

Cabianca Esther 1614 Porter

Cabianca Gust (Antoinette) 1614 Porter fore Bessemer WPA

Cabianca Lawrence 1614 Porter

Cabianca Rose 1614 Porter

Calabro, Carmelo (Nelly) 1704 Porter tavern keeper Bessemer

Camilli Dante 309 W

Galena Camilli (Irma) 309 W Galena flower shop

CAMILLI SEBASTION (Assunta) 309 W Galena Postmaster Bessemer

Carli Victor (Anna) 210 E Silver policeman Plymouth Mine

Carlson Conrad 3 Ave W laborer Bessemer WPA

Carlson Gust (Ida) 506 2 Ave W laborer Bessemer WPA

Carlson Herbert Irontown Loc

Carlson Herbert 213 E Sellar

Carlson Herman (Nettie) 213 E Sellar carpenter Bessemer

Carlson Jeanette 3 Ave W housework Traverse City Mich

Carlson John (Anna) 700 Yale Ave caretaker Bessemer JonesLaughlin Property

Carlson Roy (Elna) 107 S 2 laborer Bessemer WPA

Carlson John (Edith) Ironton Loc miner Ironton Rep Steel

Carlson John T (Ruth) 110 E. Alquist trk dr Bessemer WPA

Carlson Elizabeth (Alec) 508 3 Ave W housewife

Carlson Florence 213 E Sellar clerk Bessemer Relief Office

Carlson Paul (Alice) 209 Longyear miner Ironton Rep Steel

Carlson Richard Yale Ave clerk Bessemer Bessemer Natl Bank

Carlson Waldo (Caecelia) 308 S Clayberg trk dr Bessemer Gogebic

County Road Comm

Casanova Joe 403 1 Ave W

Casanova Mary (Simon) 403 1 Ave W housewife

Cavalievi David (Mary) 308 S Hematite miner Anvil Mine

Caviani Charles (Freda) Palms pipeman Palms Mine

Cavosie Angelo* (Oliva) 700 E Sellar mason County

Cavosie Angelo 700 E Seller Detroit

Cavosie Josephine 700 E Sellar N Y A

Cebolski Joe Cinnabar St shovel opr Groves Const Co

Cech Frank (Mary) 1706 Barber miner Ironton Rep Steel

Cegalio Lena (Albino) 808 E U S 2 housewife

Ceno Bertha 511 E Longyear

Ceno Matthew (Vera) 1708 Barber miner Ironton Rep Steel

Ceno Peter (Catherine) 511 E Longyear office manager Bessemer

Michela Co

Cerioni Elsie 313 W Galena student Bessemer High Sch

Cerioni Freddie 313 E Galena student Ironwood Jr College

Cerioni Roger 313 W Galena student Washington D C.

Cerioni Sam (Amelia) 313 W Galena miner Anvil Mine

Cerioni Yolanda 313 W Galena secretary Chicago III

Cerne Anton (Rosie) 1606 Hadley miner Ironton Rep Steel

Certano Arco 309 S Moore barber Bessemer Arco's Barber Shop

Certano Clarence (Pearl) 111 1 Ave W Rec Dir WPA

Gertano Inez 613 Palms Rd clerk Bessemer Eckman's Bakery

Certano Joe 613 Palms Rd

Certano Louisa (widower) 309 S Moore housewife

Certano William (Clelia) 613 Palms Rd miner Ironton Rep Steel

Chakich Marco (Margaret) 110 S State miner Anvil Mine

Chaney Sidney (Annabelle) 196 S State Woodsman Und Veneer

Chart Nellie (Joseph) 111 Lead housewife

Chelese Martin (Margaret) 609 S State miner Ironton Rep Steel

Chiambretti Battista (Florence) 615 E Sellar laborer Bessemer WPA

Chiambretti Fendente 813 Palms Rd laborer Bessemer WPA

Chiambretti Louis (widower) 801 Palms Rd

Chiapuzio, Joseph (Anna) 602 E Longyear miner Anvil Mine

Chisholm Archie (Margaret) 211 E Mary contractor Bessemer

Chisholm Dorothy 211 E Mary student Bessemer High Sch

Chisholm Wallace 211 E Mary laborer WPA Bessemer

Christenson Carl 0 (Marie) 302 N Sophie scaler Mosinee Lumber Co

Church Albert E (Edith) 207 E Longyear dray business Bessemer

Church Raymond Longyear St mech Bessemer Bessemer Auto Co

Church Willard Longyear St trk dr Bessemer

Ciesielczyk Andrew 1802 Porter

Ciesielczyk Wanda 1802 Porter wtrs Ironwood Palace of Sweets

Cilek Frank (Ethel) 303 Beecher laborer WPA

Cilek Thomas (Mary) Clayberg St pumpman Bessemer City

Cindel Antone movie opr New York

Cindel Katherine (widow of Paul) 604 East Colby housewife

Cindel Katherine 604 E Colby housework

Cocking Eddie (Elna) I Ave laborer Bessemer County Infirmary

Coleman Elsie stenographer 209 Tilden Rd Bessemer Bessemer Auto Co

Coleman Sylvia 209 Tilden?Rd bookkeeper Bessemer Bessemer Creamery

Coleman Vivian bookkeeper 209 Tilden Rd Bessemer Bessemer

Auto Co

Coleman Walfred 209 Tilden Rd

Coleman Wilfred 209 Tilden Rd trk dr for Bessemer Creamery

Coleman Wiljo (Gladys) 1606 Barber miner Anvil

Coleman William (Amanda) 209 Tilden Rd farmer Bessemer

Columbo Anton E Colby St laborer Bessemer WPA

Comparini George 1816 Barber

Comparini Marco (Angeline) 1816 Barber laborer Bessemer WPA

Comparini Joe 1816 Barber

Constantino Charles (Louise) E Lead St wholesale Beer Bessemer

Anton Pricco Distributor

Constantino Frank (Margaret) 510 Sellar St laborer WPA Bessemer

Contessi John Palms miner Ramsay Eureka Mine

Contratto Andrew (Hedwig) 404 Colby painter County

Contratto Emma Iron St Sewing Project WPA

Contralto Maria (widow of Andrew) 108 E Longyear housewife

Corrected: Contratto Maria (widow of Andrew) 108 E Longyear housewife

Correctedm by: Barb (Contratto) Erickson

Contratto Paul 108 Longyear

Contratto Peter 108 Longyear farmer

Contratto Peter (Dorothy) 118 Sellar trk dr Bessemer Bessemer Fire Dept

Contratto Paul (Marguerite) 507 E Longyear ice dealer Bessemer

Cooper Jack (Estelle) 1106 Yale timekeeper WPA

Cooper Marie Yale Ave clerk N Y A

Corda Herman 410 Iron laborer Bessemer WPA

Corda John (Minnie) 410 E Iron retd

Corda Walter 410 Iron CCC

Corgiat Bernard (Mary) 1702 Barber plasterer Bessemer

Corgiat Doreen 301 W Galena tchr Anvil Bessemer Twp

Corgiat Margaret 301 W Galena technician Detroit Mich

Corgiat Peter (Mary) 301 W Galena shoemaker Bessemer prop

Corona John 613 Longyear

Corona Victor (Mary) 613 Longyear laborer County Road Comm

Corona William 613 Longyear working in Detroit

Corullo Jennie (Vincent) 1611 Barber housewife

Cosgrove John (Martha) 707 Mine laborer Bessemer WPA

Cosgrove Kathryn 707 S Mine

Cosgrove Vincent 707 Mine laborer Bessemer Und Veneer Min

Cossi Alec (Amelia) 1812 Porter janitor Ironton Mine Office Rep Steel

Cossi Anton 1812 Porter

Cossi Oscar 1812 Porter laborer Bessemer Und Veneer Mill

Costello J W (Dorothy) 301 Lead auditor Standard Oil Co

Costello John (Helen) 105 Tilden Rd Colby pensioner

Costello Nick (Anne) 405 S Sophie laborer Bessemer Michela Co

Couch J G 105 S Hematite retd

Cowan Jennie Longyear St

Cox Abe 308 E Longyear street cleaner Bessemer City of Bessemer

Cox Charles (Gertrude) 404 S Moore janitor Bessemer H Sch

Cox Charles Jr 404 S Moore

Cox Reginald (Sarah) 308 E Longyear timber framer Ironton Rep Steel

Cox Vida 404 S Moore student Bessemer High Sch

Coxey Clyde (Mildred) 211 E Longyear insurance agent Metropolitan Life

Crenna Bruno (May) 109 E Longyear barber Bessemer Hills Barber Shop

Crenna Fred (Barbara) Sophie St plumber

Crenna Teresa (Peter) 603 E Sellar housewife

Cresswell Florence 405 E Mary tchr Bessemer High Sch

Crook Durham (Helen) 400 E Lei.,] garage Bessemer

Crowley John (Ida) 806 Yale retd

Cummins Bayne 302 W Lead pipe organist

Cummins Henry (Sadie) 302 W Lead s1s Ironwood Maytag Col,

CYCHOSZ JOHN (Mary) 112 E Longyear Tailor Bessemer

Cychosz Josephine (widow of Henry) 217 E Iron housewife

Czajkowski David 1975 Gold

Czajkowski Michail (Madeline) 102 E Gold sls P C Monday Co

Czajkowski Roman (Dorothy) 309 Sophie sexton Bessemer City

Czajkowski Rose (Michael) 1975 Gold housewife

 

Dahl August (Katherine) 103?1st Ave W meat cutter

Bessemer John Kallender Store

Dahlgren Betty (widow of Otto) 209 2nd Ave W

Dahlgren Swan.209 2nd Ave W laborer Bessemer WPA

Daly Anna (widow) Longyear St Sewing Project WPA

Davis Alfred Sellar St

Davis Carrie 205 N Moore retd

Davis Florence Sellar St nurse Grand View Hospital

Davis Frank (Nellie) 114 W Colby retd

Dawson Dorothy 202 W Galena housewife

Debiasi Anton (Ursula) 108 W Sellar laborer Bessemer WPA

Deith James Galena St laborer Bessemer Underwood Veneer

DellAcgua Edith Sellar St steno Bessemer Michela Co

DeMarte Angelo (Laura) 508 E Longyear miner Ironton Rep Steel

DeMarte Domenic (Margaret) 209 S Beecher miner Ironton Rep Steel

DeMarte Frank 513 E Longyear attendant Bessemer Gas Station

DeMarte Frank (Mary) 205 S Howell pumpman

DeMarte Joe 205 S Howell

DeMarte Joseph (widower) 513 E Longyear gas station Bessemer Phillips 66

DeMarte Pascoe 513 E Longyear CCC Camp Gogebic

DeRubeis Zenda (Dorothy) Mary St tchr Watersmeet

Destasio Michael (Josephine) 702 E Sellar tavern Bessemer

DEWEY'S Sophie St

DIMPERIO ERNEST 515 E Longyear Clothier Bessemer Harpo's

Dimperio Fred 515 Longyear trk dr Bessemer "Old Style Lager"

Dimperio John 515 E Longyear clerk Bessemer L S D P Co

Dimperio Joseph (widower) 515 E Longyear miner Anvil Mine

Dimperio Louis 515 E Longyear

Doane Arthur (Anna) 310 M Clayberg laborer Bessemer Und Veneer

Dolson Jack (Marian) 205 S Sophie wife?operator

Bessemer Beauty Shop

Donich Michael (widower) 208 E Longyear retd

Dragula Nick (Emily) N Bessemer fireman County Garage Gog Co Road Comm

Drazkowski Frank (Bonita) 306 S Mine trk dr Bessemer Gog Co Road Comm

Drekoils Demos 108 W Longyear laborer Bessemer G N W Ry

Drolson Bill Clayberry St laborer Bessemer WPA

Dubinski Alice 903 Yale

Dubinski Mike 903 Yale laborer Bessemer WPA

Dubinski Stanley 903 Yale

Dubinski Stephen 903 Yale miner Ironton Rep Steel (R

Duda Charles (Mildred) 101 Elron (R.)

DUDA FRANK (Belle) Cinnabar St Poor Commissioner & nsurance Agency Bessemer

Duda Helmi (widow of Joe) 208 Case clerk Cut Rate Store Ironwood

Duda Robert Cinnabar St student Bessemer High Sch

DUDA'S INSURANCE OFFICE Sophie St

Dufrane Willard (Frances) 1007 Yale miner Ironton Rep Steel

Dufray (Frances) 704 E Lead miner Ironton Rep Steel

 

Eastman Albert (Jennie) 602 3 Ave W miner Ironton Rep Steel

Eckman Eleanore 308 S Sophie Light Selling Ashland

Eckman Gust (widower) 308 S Sophie baker Bessemer Eckman's Bakery

Eckman Hjalmer (Mae) 202 S Moore decorator & painter Bessemer

Eckman Orville 308 S Sophie bakery delivery Bessemer Eckman's Bakery

Eckman Ruby 202 S Moore Tchr Bessemer Twp Sch

Elliott Dona Annabelle 615 E Longyear trk dr Bessemer Michela Co

Englund Anna 908 County Ro W tchr Bessemer Washington Sch

Englund Marie (widow of Abe) 908 County Ro W housekeeper

Eppolite Anton 1702 Johnson's Rd clerk Bessemer John Kallender Store

Eppolite Arnold (Mary) 805 E 1st Ave miner Ironton Rep Steel

Eppolite Bernard 805 E 1st Ave

Eppolite Bruno (Lena) 1702 Johnson's Rd miner Ironton Rep Steel

Eppolite Charles 805 E 1st Ave miner Ironton Rep Steel

Eppolite Hugo 805 E 1st Ave miner Ironton Rep Steel

Eppolite Hugo 1702 Johnson's R miner Ironton Rep Steel

Ercoli Matt 1610 Porter St station attendant Bessemer Park Service Station

Ercoli Virgilio (Rose) 1610 Porter

Erickson Albin 906 Hematite policeman Bessemer City of Bessemer

Erickson Arthur 2nd Ave W miner Anvil Mine

Erickson Arthur 906 Hematite laborer Bessemer Gog Co Rd Comm

Erickson Arvid Johnson's Rd Woodsman Quigley

Erickson August (Edna) 1107 Yale miner Anvil Mine

Erickson Edward (Anna) 505 2nd Ave W miner Ironton Rep Steel

Erickson Edwin (Anna) 1718 Barber miner Ironton Rep Steel

Erickson Edwin Johnson's Rd

Erickson Emil (Laura) 1609 Barber miner Ironton Rep Steel

Erickson Erick (widower) 214 3 Ave retd

Erickson Gordon (Alfreda) 610 Mine laborer Bessemer WPA

Erickson Grace (Charles) Colby housekeeper

Erickson Hannah (Isaac) Johnson's Rd housekeeper

Erickson Harold (Margaret) 604 Mine Musinee Paper Co

Erickson Harry (Minnie) 204 2nd Ave W fore Bessemer Und Veneer

Erickson Hjalmer 2nd Ave W

Erickson Jeanette 1609 Barber

Erickson John 908 County Rd carpenter Bessemer

Erickson John W (Ina) 1608 Porter miner Ironton Rep Steel

Erickson Lempi 2nd Ave W tchr Bessemer Washington Sch

Erickson Leonard (Elaine) 304 4th Ave housekeeper

Erickson Malcom 2nd Ave W

Erickson Sophie (Gust) 214 2nd Ave W housekeeper

Erickson Swan (Anna) 216 2nd Ave W janitor Bessemer Natl Bank

Erickson Victor Johnson's Rd laborer Bessemer Und Veneer

Erickson Walter (Viola) 1607 Florence laborer Bessemer WPA

Erickson Walter Johnson's Rd Duluth

Erickson Walter 3rd Ave laborer Bessemer WPA

Evangelisto Geno 1816 Porter Fort Snelling Minnesota

Evangelisto Mary (widow of Anton) 1816 Porter

Fabiny Edward (Lillian) 300 1st Ave W miner Penokee Rep Steel

Fachinello Louis (Elizabeth) Palms miner Anvil Mine

FAUHL WILLIAM (Emily) 913 County Rd Register of Probate

Bessemer Judge of Probate Nolan

Fell George 120 Ave W laborer Bessemer Soo Line

Fell Gilbert 120 Ave W

Fell James 120 Ave W laborer Bessemer Soo Line

Fell Sarah (William) 120 Ave W housekeeper

Felling Ernest (Nellie) 110 E Longyear merchant Bessemer leather goods

Felling Garrat 110 E Longyear

Felling Kinball 110 E Longyear

Felty Charles 310 E Longyear

Felty Harry (widower) ? 310 E Longyear butcher Bessemer John Kollander Store

Fermandy Delmiro (Mary) 1714 Porter laborer Bessemer WPA

Fermandy Hipolito 1714 Porter

Ferrari Peter (Flora) 100 W Galena retd

Fesnick John (Helen) 108 E Lead laborer Bessemer WPA

Fesnick Mike (Violet) 1804 Barber miner Bessemer WPA

Fidanzi Andrew (Katherine) 201 N Clayberg miner

Ironton Rep Steel

Fidanzi Lucille 201 N Clayberg

Fidanzi Mary 201 N Clayberg

Figuli John (Amelia) Palms miner Anvil Mine

Figuli Joseph (Yolanda) Palms miner Anvil Mine

Figuli Paul Palms miner Anvil Mine.

Filippi Albert (Rose) Palms laborer Anvil Mine

Filippini Angelo (Eda) 312 W Galena shoemaker Bessemer

Filippini Florido 312 W Galena student Michigan University

Filippini Germinal 312 W Galena trk dr

Filippini Louis 1607 Porter N Y A

Filippini Philipo (Antoinette) 1607 Porter laborer Bessemer WPA

Filippini Tito 312 W Galena

Filter Katherine (widow) 208 S Clayberg housekeeper

Filter Mary 208 S Clayberg Duluth Minn

Filter Paul 208 S Clayberg student Ironwood Jr College

Filter William 208 S Clayberg

Finnegan David 101 Elron

Finnegan John (Jennie) 101 Elron policeman Oliver Iron Mining

Finnegan Miles 101 Elron tchr Norway Michigan

Finnegan Richard 101 E Iron tchr L'Anse Michigan

Finnegan Warren 101 E Iron factory wkr Saginaw Mich Chevrolet

Flaa Peter (Agnes) 1608 Hadley fore Bessemer WPA

Foltz Erwin (Vera) 1610 Hadley plumber Bessemer WPA

Forda Adolph Iron St forestry Bessemer

Forno Elizabeth (Joseph) 609 E Longyear housekeeper

Forno Mary 609 E Longyear housework County Infirmary

Forno Mayme 609 E Longyear tchr Bessemer Washington Sch

Forno Rose 609 E Longyear tchr Stambough Mich

Forslund Albin (Katherine) 1611 Woolsey miner Ironton Rep Steel

Forslund Andrew Jr (Margaret) 901 Yale miner Ironton Rep Steel

Forslund Earl 807 Palms Rd CCC Norrie

Forslund Helga (widow of Andrew) 1807, Johnson's housekeeper

Forslund James CCC Glenview

Forslund Walter laborer Bessemer WPA

Francesio Maurizio (widower) miner Ironton Rep Steel

Frello, John (Victoria) 1614 Barber miner Ironton Rep Steel

FRICK JOHN 3065 Sophie Undertaker & Furniture Bessemer

Fritsche Stanley Tilden carpenter Tilden

Furmanski Anthony 213 E Iron student Michigan

Furmanski Stanley (Bonita) 213 E Iron miner

 

Gardetto Anton (widower) 604 Gale laborer Bessemer WPA

Gardetto John (Rose) 1708 Porter laborer Bessemer WPA

Garland Joe (Rose) 306 S Peck mechanic Bessemer

Gastino Joseph (Mary) 103 E Sellar merchant Bessemer food shop

GEDDA ADOLPH 309 E Mary Real Estate & Insurance Bessemer

Gedda Caroline (widow) 309 E Mary housekeeper

Gedda James (Margaret) 309 E Mary tavern Bessemer

GEDDA MICHAEL (Pauline) 206 S Clayberg Wholesale Gas & Oil Bessemer

GEDDA'S INSURANCE OFFICE Justice of the Peace 325 S Sophie St

Genett Albert student Lansing Michigan

Genetti Emil student Ann Arbor U of Michigan

Gerovish Emil CCC

Gerovich John (Maggie) 1704 Barber miner Ironton Rep Steel

Gheller Adeline 1709 Hadley Beauty Parlor BessemerVanitee Beauty Shop

Gheller Anton (Virginia) 1709 Hadley miner Ironton Rep Steel)

Gheller Domenic (Theresa) 1509 Co Rd W

Gheller James 1509 Co Rd W surface labor Ironton Rep Steel

Gheller Richard (Isabelle) N Moore St shovel operator ,

Giachetti Louis (Mattie) 304 E Lead miner Anvil Mine

Giachetti Paul 304 E Lead CCC Iron River

Giarola August (Mary) 1710 Hadley miner Ironton Rep Steel

Gilchrist Clara 108 W Galena housekeeper

Gilchrist Ruth 108 W Galena housework Houghton

Gismondi Alex Galena St Puritan miner Oliver Co

Gismondi Arnaldo (Emily) County Rd blacksmith Anvil Mine

Giuliani Silvio (Sylvia) 504 E Longyear miner Ironton Rep Steel)

Glaser Louis (Rose) 408 N Sophie

Glatzak Anton (Elisie) 106 N Sophie laborer Bessemer WPA

Glatzak John (Rose) 406 E Silver laborer Bessemer WPA

Glatzak Josephine 201 N Beecher

Glatzak Nick (Martha) 201 N Beecher laborer Bessemer WPA

Glatzak Valentine (Theresa) 108 E Gold retd

Gobrielson Mons (Augusta) 706 S Mine laborer Bessemer WPA

Godlewski Elizabeth 303 S Case

Godlewski Helen 303 S Case student Business College Ironwood

Godlewski John (Ann) 303 S Case Stewart American Legion

Godlewski Joseph 103 N Beecher trooper Mich State Police

Paw Paw Mich

 

Godlewski Rose (widow) 103 N Beecher housekeeper

GOGEBIC ACCEPTANCE CORPORATION Peoples State Bank Bldg

Gondek Casimir (Margaret) 1709 Barber miner Ironton Rep Steel

Gondek Cecelia 1709 Barber miner Ironton Rep Steel

Gondek Edward (Barbara) 1710 Barber miner Ironton Rep Steel

Gondek Evelyn 1709 Barber housework Ironwood

Gondek John 1702 Porter laborer Bessemer WPA

Gondek Joseph 1702 Porter

Gondek Louis (Emma) 1802 Hadley miner Ironton Rep Steel

Gondek Mitchell (Claudia) 605 Yale miner Ironton Rep Steel

Gossen Eugene 207 2nd Ave W laborer Bessemer Und Veneer

Gossen Gerald 207 2nd W Ave Student

Gossen Hilary 207 2nd W Ave laborer Bessemer Und Veneer

Gossen Jacob (Frances) 207 2nd Ave W fore Bessemer Und Veneer

Gorenen George N Bessemer trk dr Bessemer pple River Mill Co

Gotta John 107 E Mary policeman Bessemer City of Bessemer

Gotta John Tilden laborer Bessemer WPA

Gotta Joseph L (Linda) 107 E Mary

Gotta Louis (Stella) Iron St gas station Bessemer Sinclair

Gotta Marco 107 E Mary student Moorehead Minn

Gotta Peter (Virginia) 107 E Mary

Grabowski Julius (Loretta) 201 E Iron painter & paper hangerBessemer

GRAHAM PEARCE E Plumbing Heating Radio 213 Sophie St

GRAHAM PEARCE (Jennie) 405 E Mary Plumbing & HeatingBessemer

Grassae Joe Hadley, miner Anvil Mine

Gray Catherine (widow of Walter) 400 E Longyear housekeeper

Gray Katherine 300 E Longyear

Gray Woodward K (Goldie) 300 Longyear superintendent

Power Co Bessemer L S D P Co,

Grenquist Axel (widower) Colby Hill retired

Grenquist Kenneth (Irma) Colby Hill laborer Bessemer WPA

Grimm Ruth (widow) 704 Yale tchr Bessemer Washington' Sch

Grimn Jack 704 Yale student Ironwood Jr College

Groenen Alogonda Jacob N Bessemer housekeeper

Guazzoni Carlo (Josephine) 609 E Sellar miner Puritan

Guazzoni Julius 609 E Sellar

Gugliemetti Margaret Constantin 604 E Longyear housekeeper

Gusich Mick 903 S Mine laborer Bessemer WPA

Gustafson Augusta (Charles) 116 E Sellar housekeeper

Gustafson Bernard 1113 El mechanic Points Garage Ironwood

Gustafson Birger 116 E Sellar laborer Bessemer WPA

Gustafson Carl (Bernice) 210 E Sellar electrician Bessemer L S D P

Gustafson Clarence (Elizabeth) 305 E Longyear carpenter Ironton

Rep Steel

Gustafson Claude U S Marines in China

Gustafson Hjalmer El Ave

Gustafson John (Hulda) 1113 El Ave blacksmith Ironton Rep Steel

Gustafson Ralph El Ave

Gutowski John (Pauline) 1606 Glyuna

Guyer Mary (widow of William) Gold St tchr Bessemer Washington Sch

Guzzo Frank (Rose) 1615 Hadlay baker Bessemer Price Bakery

Guzzo James 1102 El laborer Bessemer C N W Ry

Guzzo John (Jennie) 1102 El miner Ironton Rep Steel

Guzzo Mayme 1102 El housework Bessemer County Jail

 

Haapoja Charles (Ida) Moore St

Haario Ellen 312 S Moore librarian Bessemer WPA

Haario Mary (Nestor) 312 S Moore housekeeper

Habeny Frances (Joseph) Iron St housekeeper

Hackonen Kate (Victor) 206 2nd Ave steambath Bessemer

Hagen Emma (widow of Iver) 303 E Mary housekeeper

HAGEN HERBERT 303 E Mary Salesmen Bessemer Gog Auto Co

Hakala Ivar (Anna) 1713 Porter laborer Bessemer WPA

Hakala Kathryn (widow of Matt) 502 3rd Ave housekeeper

Hakala Matthew 502 3rd Ave miner Puritan Oliver Co

Hakala William (Hilda) 912 County Rd W trk dr Bessemer Art Johnson

Halama James 415 Iron laborer Bessemer C N W Ry

Halama John 210 E Lead

Halama Joseph 210 E Lead insurance sls Ashland

Halama Mary 206 Silver nurse Grand View Hosp

Halama, Mary (widow of Jacob) 206 E Silver housekeeper

Halama Raymond 210 E Lead trk dr Bessemer Bessemer Creamery

Halama Theresa (Joseph) 206 Silver housekeeper

 

Ham Bertha 108 2nd Ave teacher Montana

Ham Elizabeth 108 2nd Ave W

Ham Margaret 108 2nd Ave secretary Detroit

Ham Margaret (William) 108 2nd Ave W housekeeper

Ham William 108 2nd Ave W

Hamala Anges (widow of James) 212 E Silver tchr Puritan Bessemer Twp

Hamala Frances (widow of Joseph) 210 E Lead housekeeper

Hansen Anne (widow of Conrad) 400 W Lead housekeeper

Hansen Astrid 300 E Iron music instructor Bessemer

Hansen Pessie 205 N Sophie steno Bessemer L S D P Co

HANSEN C LUMBER CO Lumber and Fuel 401 S Sophie St

HANSEN HALFTEN (Edna) 105 E Iron Lumber & Coal Dealer

Bessemer C Hansen Lbr Co .

Hansen Helen 105 E Iron student

Hansen Olga 300 E Iron tchr Bessemer Washington Sch

HANSEN OSCAR (Olive) 302 E Iron Lbr & Coal Dealer Bessemer

Hansen William 400 W Lead student Purdue

HANSEN WILLIAM (Delia) 206 N Case Lbr & Coal Dealer C HansenLbr Co

Hanson Axel 1819 Johnson's Rd

Hardy Axel 606 E Colby

Hardy Mary Charles 606 E Colby housekeeper

Hardy Onni 606 E Colby laborer Bessemer Michela Co

Harju Edwin (Hulda) Silver St miner Anvil Mine

Harju Elsie Ironton Loc

Harju Fannie Ironton Loc housework Detroit

Harju John (Sarra) Ironton Loc miner Ironton Rep Steel

HARPO's MEN'S SHOP Mary St

Harris Nlinnie 1519 County Rd

Hari?is Myrtle 1519 County Rd

Harris Richard (Bertha) 1519 County Rd W miner Ironton Rep Steel

Hartwig Harry 2nd Ave lumber grader Bessemer Und Veneer

Hasbrook Carleton 401 S Beecher student B High Sch

Hasbrook Earl 401 Beecher

Hasbrook Richard 401 Beecher announcer Ironwood W J M S

Hasbrook Richard (Lulu) 401 S Beecher printer Bessemer

Hasbrook Willard 401 S Beecher

Hauat Frank (Nelma) 305 S Peck mechanic Bessemer Gog Auto Co

Hauta Reino (Ina) 101 N Peck sIs Bessemer Gog Auto Co

Hauta Verner (Betty) 215 E Iron clerk Bessemer Apple River Mill

Hautala Arvo (Esther) Moore St woodsman Turpeinen Co

Hayes Clarence 405 S Beecher

Hayes Howard (Helen) Clayberg St laborer Bessemer WPA

Hayes John Agnes 405 S Beecher retd

Hayval Roy (Wilma) 305 Spring trk dr

Hayvala Tapani (Ida) 801 ematite laborer Bessemer WPA

Hellman Anna (widow) 301 4th Ave W

Hellman Anna (widow) Clayberg St housekeeper

Hellman Eleanor 407 S Clayberg

Hellman Elsie 407 Clayberg steno Bessemer Gog Auto Co

Hellman Ina 407 Clayberg steno Ironwood Gog Auto Co

Hellman John W (Ebba) 800 S Moore reporter Bessemer Iron DailyGlobe

Hellman Katherine (widow) 604 S Mill housekeeper

Hellman Victor 301 4th Ave W laborer Bessemer WPA

Hellman William (Carrie) 407 S Clayberg janitor Bessemer Washngton Sch

Hendrickson Elmer 1611 Glyuna CCC

Hendrickson Ernest 1611 Glyuna

Hendrickson Lawrie 1611 Glyuna Und Veneer

Hendrickson Matt (Martha) 105 N Beecher trk dr Bessemer Und Veneer

Hendrickson Oscar (Helga) 1611 Glyuna laborer Bessemer WPA

Hendrickson Walter (Florence) 213 2nd Ave W proprietor Gas StaBessemer

Hendries Christine (Charles) 103 E Iron housekeeper

Hetherington Edward (Louella) Yale Ave miner Ironton Rep Steel

Hieta Oscar (Jennie) 1608 Glyuna laborer Bessemer WPA

Hietanen Charles (Hilda) 1806 Barber miner Ironton Rep Steel

Hietanen Eileen 1806 Barber Chicago.

Hill Andrew (Mary) 1702 Hadley farmer

Hill Arthur (Ellen) 1607 Barber miner Ironton Rep Steel

Hill Caroline (Leonard) 108 Ist Ave W tavern Bessemer Home Tavern

Hill Earl Johnson's Rd laborer Bessemer WPA

Hill Edwin 108 1st Ave

HillI Hugo (Amelia) 405 E Longyear Mayor barber Bessemer Hill'sBarber Shop

Hill Oscar (Edith) 1800 Johnson's Rd farmer

Hill Wilfred 108 Ist Ave tavern Bessemer

Hodak Ann 106 S Moore bookkeeper Bessemer Gog Auto Co

Hodak Charles (Mary) 106 S Moore mechanic Bessemer Gog Auto Co

Hodak Mary 106 Moore ticket agent Ironwood Northwestern Motor Bus Co

Hodak Steve 106 S Moore handyman Bessemer Gog Auto Co

Hodsdon Esther 206 E Longyear tchr Harding Sch Bessemer Twp

Hoeft Clarence (Vera) Iron St trk dr Bessemer Gog Co Rd Comm

Hoeft Emma 100 E Iron opr Bessemer Tel Exchange

Hoeft Julius (Edith) 306 E Sellar carpenter Bessemer

Hoeft Paul (Ethel) 612 E Sellar mechanic Ironton Rep Steel

Hoeft Pauline 100 E Iron opr Bessemer Tel Exchange

Hoeft Pauline (widow of Julius) 100 E Iron housekeeper (Rj

Hoeft Pearl 612 E Sellar kitchen hlpr Grand View Hospital

Hoffman Alden 509 3rd Ave

Hoffman Charles (Victoria) 509 3rd Ave W laborer Gog Auto Co Rd Comm

Hoffman Evelyn 509 3rd Ave nurse Chicago

Hoffman Walter 509 3rd Ave mechanic Bessemer Bessemer Auto Co

Hoffman Henry (Nina) 107 E Iron janitor Bessemer High School

Hoffner Emma 311 N Sophie housekeeper

Hoffner Frank (Jennie) 122 E Silver electrician Ironton Rep Steel

Hoffner Joseph 311 N Sophie laborer. Bessemer Und Veneer

Hoffner Rachel 311 N Sophie WPA

Hoffner Robert 112 E Silver mechanic Gog Auto Co

Holdorf Bertha Iron St housekeeper

Holevac Frank Palms laborer Anvil Mine

Holevac John Palms

Holevac Marco (Magdalina) Palms pumpman Anvil Mine

Holup Anton 309 N Moore forestry

Holup Bernard 309 N Moore

Holup John 309 N Moore laborer County Rd Comm

Holup John (Angnes) 309 N Moore

Holup Peter

Holup Vincent laborer Bessemer WPA

Honkala William (Mabel) 213 2nd Ave W miner Anvil Mine

Honz Rudolph (Amelia) 3?9 W Lead merchant Bessemer Honz; Becker

Hook George (Ann) 1609 Woolsey laborer Bessemer WPA

Hook Joseph 305 S Beecher timekeeper Bessemer WPA,

Hook Mike (Mary) 305 S Beecher retd

Hovey Ralph (widower) 802 E U S, 2 carpenter Bessemer

Hudnik Mike (Mildred) Clayberg St Diesel man

Huhtala. Eli (Ina) 1610 Glyuna

Hunt Sammuel (Frances) Palms Head of R 0 T C Bessemer U S Army

Hyvari Heino (Marian) 603 E Sellar laborer County Rd Comm

Hyvohen Hugo (Marie) Palms miner Anvil Mine

 

Isdebski Antone (widower) 606 E Lead retd

Isdebski Leo (Ellen) 506 S Mine deputy sheriff Gog County

Ivonen Ensio (Florence) Ironton Loc mechanic Bessemer Chevrolet

Izworski George 1801 Hadley

Izworski George (Anna) 1801 Hadley laborer Bessemer WPA

 

 

Jacobson Albert (Myrtle) 805 Yale janitor Bessemer Barber School

Jacobson Arthur (Edith) 1800 Barber laborer Bessemer WPA

Jacobson Gunnard (Vienna) 503 E Iron laborer Bessemer WPA

Jacobson Gust (Jennie) 1606 Porter electrician Ironton Rep Steel

Jacobson Eli (Signe) 305 S Case miner Ironton Rep Steel

Jacobson Emma (widow of Otto) 210 3rd Ave W housekeeper

Jacobson Erick (Alma) 1902 Johnson's Rd miner Puritan Oliver Co

Jacobson Ruth 1902 Johnson's Rd

Jacobson Thure 210 3rd W Ave

Jacobson Walter (Mary) 1720 Barber miner Anvil Mine ,

Jago Charles 105 Colby Hill Rd

Jago Charles H (widower) 105 Colby Hill Rd pumpman Bessemer City

Jankovick John (Agnes) 105 E Gold Alderman Bessemer

Janov Joseph (Mary) 204 E Silver electrician Bessemer

Jaskolski Helen 110 E Lead

Jaskolski John (Alice) 108 N Peck miner Ironton Rep Steel

JEZEK JAMES 114 E Silver Civil Engineer Gog County Rd Comm

Jezek Joseph (Hildegard) 407 N Moore embalmer Bessemer J J Frick

Jezek Leonard 114 E Silver tchr Bessemer Washington School

Jezek Peter (widower) 114 E Silver retd

Jezek Charles (Veronica) 111 E Gold merchant Bessemer Jezek's Store

JEZEK GEORGE (Margaret) 308 W Lead Pharmacist BessemerPharmacy

Johns Alexander (Elizabeth) 408 E Sellar retd

Johnson Adolph (Christine) 807 S State retd

Johnson Alfred 1715 Johnson's Rd laborer Ironton Rep Steel

Johnson Alfred M (widower) 913 County Rd Comm laborer GogCounty Rd Comm

Johnson Alfred 0 Hilma 119 E Sellar farmer

Johnson Arthur 807 S State coal dealer Bessemer

Johnson Arvid 112 E Colby

Johnson August 807 S State city weigher Bessemer City

Johnson Bernard 112 E Colby

Johnson Carl (Emma) 3 Ave forestry Bessemer

Johnson Carl A (Johanna) Lead St pumpman Bessemer City Pump Station

Johnson Charles 209 4th Ave W pumpman Geneva Oliver Co

Johnson Charles W (Hilda) 710 E County Rd fore Gog County Rd Comm

Johnson Clara 119 E Sellar housework at home

Johnson Clarence (Geneveive) 1609 Florence laborer Bessemer,

Johnson Edith Lead student Detroit

Johnson Eino (Mary) 214 W Galena irk dr Connors Lbr Co

Johnson Evav 1715 Johnson's Rd laborer Bessemer Und Veneer

Johnson Florence 807 E State tchr Anvil School Bessemer Twp

Johnson Gust (Hulda) 600 S mine carpenter WPA

Johnson Gustav 1715 Johnson's Rd laborer Bessemer C N W Ry

Johnson Helga (widow of Andrew) 107 3rd Ave W housekeeper

Johnson Helen 710 E County Rd nurse Augustana College Chicago

Johnson Henry (Lina) 908 Spur barber Bessemer Sanitary BarbeShop

Johnson Herbert (Dorothy) 112 E Colby laborer Bessemer WPA

Johnson Herbert (Hildar) 100 E Silver carpenter WPA

Johnson John Jr 401 E Longyear timekpr Milwaukee Oil Gear Co

Johnson John M 320 S Moore electrician

Johnson John R (Clara) 411 E Longyear merchant Bessemer Johnson Hardware Store

Johnson John W (Sophie) 401 E Longyear? proprietor Bessemer Sanitary Bottling Works

Johnson Lawrence 710 E County Rd CCC

Johnson Lawrence 112 E Colby laborer Bessemer WPA

Johnson Leonard 1715 Johnson's Rd

Johnson Leonard (Violet) Sellar St sIs Bessemer

Johnson Lloyd 107 3rd W Ave laborer Bessemer WPA

Johnson Margaret Lead St

Johnson Oscar (Hilma) 112 E Colby laborer Bessemer WPA (11)

Johnson Otto (Anna) 1715 Johnson's Rd farmer

Johnson Reuben (Catherine) 701 E County Rd merchant Bessemer

Johnson's Hardware

.Johnson Victor (Mary)'600 3rd Ave miner Puritan Oliver Co

Johnson Waldo 107 3rd W Ave N Y A

JOHNSON WALTER (Norma) 109 E Longyear Merchant Bessemer

 

Johnston Helen Cinnabar St

Johnston Margaret (widow of A D) Cinnabar housekeeper

Joswiak George Jr (Josephine) 106 E Lead laborer Bessemer WPA

 

Joswiak George Sr (Stella) 108 E Lead tavern Bessemer

Jubik Thomas (Louise) Route 1 laborer Bessemer WPA

Juliann! Ernest U S 2 miner Ramsay Castile Mining Co

Julianni Joseph (widower) U S 2

Juntunen Gilbert 606 Yale pumpman Grand View Pumphouse

Juntunen John 1614 Barber laborer Bessemer Und Veneer

Juntunen Verner (Faye) 1614 Barber laborer Bessemer Und Veneer

Juopperi Thomas (widower) 408 E Silver miner Anvil Mine

Jurasin Joseph (Julia) 407 1st Ave miner Ironton Rep Steel

 

Kalla Heine Ironton Loc

Kalla Mildred Ironton Loc housework Detroit

Kalla Nick (Sannah) Ironton Loc laborer Bessemer WPA

Kallan Slava (Margaret) 1706 Johnson's Rd miner Ironton Rep Steel

KALLANDER JOHN (Clara) 208 N Sophie Merchant Bessemer Kal? ander's Store

Kallio Matthew Mac 212 2nd Ave W laborer Bessemer WPA

Kalusha Rudolph (Mary) 201 2nd Ave W laborer Bessemer WPA

Kandilas John Mary St barber Bessemer Sanitary Barber Shop

Kangas Arvid (Margaret) 303 S Hematite laborer Bessemer WPA

Kangas Elizabeth 606 S Moore bookkeeper Bessemer Kelto Veline

Kangas Minnie 203 S Moore housekeeper

Kangas Vienna 303 S Hematite

KANNING ERNEST (Edna) 307 N Moore Pastor Bessemer Trinity

Lutheran Church

Kansas Lydia 203 S Moore housekeeper

Karjula Mary (widow of Charles) 909 County Rd W housekeeper

Karjula Taimi 909 County Rd W clerk Milwaukee

Karjula Waino 909 County Rd W laborer Bessemer C N W Ry

Karjula William 909 County Rd W miner Ironton Rep Steel

Karvonen Fannie (widow of Nesto) 706 S Moore housekeeper

Karvonen Reino 706 S Moore laborer Bessemer WPA

Kaseno George (Mary) Palms Miner Anvil Mine

Kaseno John Palms miner Anvil Mine

KASTMAN FRANS (Maria) 113 W Sellar Pastor Bessemer Shar Lutheran Church

Kastman Runa 113 W Sellar

Kataja Amanda (widow of Richard) 212 W 2nd Ave Sewing Project Bessemer WPA

Kataja Ruth 212 W 2nd Ave student Muskegon Mich

Katich Nicholas 207 4th Ave W miner

Keenan Hugo (Magdalene) 108 S State trk dr Bessemer Hansen Lbr

Kelly John Anna 600 2nd Ave W laborer Bessemer Und Veneer

Kelto Emil (Lillie) 102 2nd Ave W merchant Bessemer Kelto Velin

Kelto Reuben 102 2nd Ave W student Michigan

Kelto Vivian 192 2nd Ave W tchr Wakefield Michigan

Keough William (Heden) 112 E Lead carpenter Bessemer WPA

Kevari Matt Jr (Kate) 115 1st Ave W forestry

Kevari Matt Sr (Suzanna) 907 County Rd W lab County Rd Comm

Kinnunen Charles (Josephine) 102 W Colby fisherman

Kinnunen Henry (Hilja) 203 Springs

Kitto, Earl (Mary) 109 E Sellar laborer Bessemer WPA

Kitto Lenore (widow of James) 109 E Sellar Sewing Project Bessemer WPA

Kivisto Rudy (Helen) Palms miner Anvil Mine

Klavinsky Josephine (widow of John) 301 E Silver housekeeper

Knight Fred (Agnes) 403 N Moore Campcook & Alderman S Bessemer Und Veneer

Knight Rudolph 403 N Moore studenf

Knintila Arthur 1814 Hadley laborer Bessemer WPA

Knintila Elma 1814 Hadley Bessemer N Y A

Knintila Richard (Alma) 1814 Hadlcy (R

Knobloch Eleanore 305 W Lead tchr New Jersey

Knobloch Fiella 305 W Lead tchr Bessemer Washington School

Knobloch George (widower) 305 W Lead pumpman Bessemer Pump Station City

Knobloch Pauline 305 W Lead tchr Milwaukee Wis

Knudsen Byorne (Inez) 701 S Moore

Knudsen Shirley 701 S Moore student

Korhonen Bertha 1810 Porter clerk N Ironwood Snellman's Grocery

Korhonen Charles 1810 Porter miner Ironton Rep Steel

Korhonen Ina 1810 Porter

Korhonen John 1810 Porter laborer Bessemer WPA

Korhonen John (Jennie) Clayberg proprietor Garage Bessemer

Korhonen Ruth 1810 Porter housework Chicago

Korhonen Verner 1810 Porter

Korich George 110 W Lead laborer Bessemer Underwood Mill

Koronski Betty 314 E Longyear student Michigan

KORONSKI GEORGE (Ethel) 314 E Longyear County Supt & Engineer County Rd Comm

Korpela El (Ida) 810 E U S 2 carpenter Bessemer WPA (9)

Korpi Arthur 504 3rd Ave W Korpi Carl 504 3rd Ave

Korpi Helen 504 3rd Ave W Sewing Project WPA

Korpi Hjalmer (Hannah) 113 W Longyear barber Reno

Korpi Kathryn 504 3rd Ave W

Korpi Wilma (widow of Jalo) 504 3rd Ave W housekeeper

Koshela Elizabeth (widow) 904 County Rd W Sewing Project Bessemer WPA

Koski Eric (Lempi) 1615 Porter laborer Bessemer WPA

Koski Helvi 304 4th Ave .

Koski Margaret widow of Henry

Koski Reino (Vienna) 1818 Barber laborer Bessemer WPA

Koski William (Emelia) 304 4th laborer Bessemer WPA

Koskinen Louis (Helen) Galena St mechanic Bessemer Gog Auto Co

Kosmicki Eugene Case St

Kosmicki Frank (Josephine) Case St carpenter Bessemer WPA

Kosmicki Joseph Case St Kostello Ann 800 S Mine Saulte Ste Marie

Kostello Anton 800 S Mine

Kostello Edward (Anna) 800 S Mine

KostelIo, Frank 800 S Mine surface labor Anvil Mine

Kostello John 800 S Mine Pontiac

Kostello Joseph 800 S Mine

Kostello, Michael 800 S Mine Pontiac

Kott Chester Cinnabar St miner Ramsay Castile Mining Co

Kott Theodore Mary Cinnabar St miner Ramsay Castile Mining Co

Kovacevich Tom (Magdeline) 108 4th Ave W miner Puritan Oliver Co

Kristiansen Axel (Emma) 315 S Sophie jeweler Bessemer

Krocker Matthew (Josephine) 1712 Barber miner Ironton Rep Steel

Kubeny Andrew (Alice) 907 Yale miner Ironton Rep Steel

Kubiak Thomas (Johanna) 209 E Mary tavern Bessemer

Kuivinen Elmer (Edith) 312 E Longyear dentist Bessemer

Kujala Edwin Iron St laborer Bessemer WPA

Kulascewicz Daniel 204 N Sophie Theatre & Cafe Bessemer

Kulascewicz David (Florence) 120 E Lead Theatre & Cafe Bessemer

KULASCEWICZ LEONARD 114 E Iron asst cashier Bessemer Natl Bank

Kutrovoc Millie 804 Spur

Kutrovoc Tom (Magdaline) 804 Spur miner Geneva Oliver Co

Kytta Oscar (Hilma) 905 S Hematite laborer Bessemer WPA

 

Copyright 1990 - 2006 by MattsonWorks

 

L

 

Lalich Mary 500 3rd Ave W student Battle Creek Mich

Lalich Mike 500 3rd Ave W trooper Mich State Police

Lamoreaux Martin Longyear St music instructor Bess Twp Schs

Lampi Henry 110 E Colby teamster Bessemer Kelto & Velin

Lampi Herman 110 E Colby

Lampi Herman (Emelia) 110 E Colby miner Ironton Rep Steel

Lappi Andrew (Mary) 509 2nd Ave W laborer Bessemer WPA

Lappi Hjalmer (Sylvia) 509 2nd Ave W laborer Bessemer WPA

Lappi Toivo (Irja) 1816 Hadley wife on sewing project Bessemer WPA

Larson Swan (widower) 209 E Sellar carpenter Bessemer WPA

Lascody Andrew (Minnie) Mine St blaster Bessemer WPA

Lascody Bertha (widow of John) Mine St housekeeper

Lascody John (Harrie) 208 W Colby tavern Bessemer Cotton Club

La. Voy Fred (Effie) 405 S Sophie painter Bessemer

Laughner Daniel (Dagmar) Lead St mechanic Johnson's Garage

Le Claire Herman (Josephine) 507 E Sellar miner Ironton Rep Steel

Lelmini Charles (Angeline) 609 Palms Rd miner Anvil Mine

Lelmini John 609 Palms student Moorehead Minn

Lelmini Mary 609 Palms student Milwaukee Wis

Lelmini Raymond 609 Palms truck driver Anvil Mine

Lepisto Sanna (widow of August) 506 3rd Ave W sewing project Bessemer WPA

Leskovianski Alex (Mary) 1711 Porter miner

Leskovianski Gust 1814 Porter CCC

Leskovianski John 1814 Porter

Leskovianski Joseph 1705 Porter laborer Bessemer WPA

Leskovianski Joseph 1814 Porter

Leskovianski Julia (widow of Joseph) 1705 Porter housekeeper

Leskovianski Mary 1705 Porter 'housework Chicago

Leskovianski Max (Julia) 1814 Porter dry man Ironton Rep Steel

Leskovianski Julia 1814 Porter housework Detroit

Leskovianski Margaret 1705 Porter clerk NYA

Leskovianski Steve 1814 Porter

Lesky Helen 604 3rd Ave W housework Houghton

Lesky Louis (Mary) 604 3rd Ave W miner Ironton Rep Steel

Lester John 510 E Iron factory worker Chicago

Lester William Margaret 510 E Iron retired

Leuzzo Christine Ironton Loc housework Hinsdale III

Leuzzo Frances (widow of Sam) Ironton Loc housekeeper

Leuzzo Jerry Ironton Loc mechanic Bessemer Gog Auto Co

Leuzzo Mayme Ironton Loc sew project Bessemer WPA

Leuzzo Sandina Ironton Loc housework Ironwood

Linamaa Matt (Pearl) 305 Spring laborer Bessemer WPA

Lind John Taimi 1101 Yale miner Anvil Mine

Lind Norman 1101 Yale

Lindstrom Raymond (Theresa) 1607 Porter laborer Bessemer WPA

Lintelmann Arthur (Emma) 201A Sophie salesman Bessemer

Lobb Cecil 409 S Clayberg teacher Chisholm Minn

Lobb, Edward (Annie) 409 S Clayberg retired

Lobb Granville 409 S Clayberg

'Lobb Louetta 409 S Clayberg student

Lobb Minerva 409 S Clayberg teacher Ramsay Bessemer Twp School

Lobb Richard 409 S Clayberg

Lobb Zelda 409 S Clayberg teacher Bessemer Barber School

Lompart John Mine St

Loncharte Anna 110 3rd Ave W housework

Loncharte, Anton 107 2nd Ave W

Loncharte Francis 107 2nd Ave W

Loncharte, June 107 2nd Ave W stenographer

Loncharte Louis 110 3rd Ave W janitor Bessemer Catholic Church

Loncharte Lucille 107 2nd Ave W teacher Pontiac

Loncharte Robert 107 2nd Ave W shipwork Detroit

Loncharte Robert (Lucille) 107 2nd Ave W laborer Bessemer WPA

Loncharte Vincent (Emily) 110 3rd Ave W laborer Bessemer WPA

Lonson Ben (Evelyn) Longyear St restaurant Bessemer Sping's

Loppon, Florence Iron St Milwaukee Wis

Loppon Frank Jr 405 E Iron laborer Bessemer C N W Ry

Loppon Frank Sr (Frances) Iron St farmer

Loppon Joseph Iron St

Lucas Alice 104 3rd Ave W waitress Superior Wis

Lucas Elsie (widow of Rudolph) 307 S Case

Lucas John (Magdaline) 104 3rd Ave W miner Puritan Oliver Min Co,

Lucas Magdeline 104 3rd Ave W housework Minneapolis Minn

Lucynski Evelyn Colby St Bessemer NYA

Lucynski Frank (Frances) Colby St

Lucynski. Marjorie Colby St Bessemer NYA

Lundgren Edward (Rose) Palms policeman Anvil Mine

Luoma Isaac (Julia) 1609 Glyuna clerk Puritan Red White Store

Lurenzetti John 2nd Ave

Lustig Toivo (Ellen) 1715 Barber timber framer Ironton Rep Steel

Lutz Charles (Margaret) 708 E County Rd drug store Bessemer

Luxmore Betty 309 S Sophie

Luxmore Gordon (Mary) 309 S Sophie laborer County Rd Comm

Luxmore John 309 S Sophie Assistant County Clerk Bessemer County

Luxmore John (Lillis) Sellar St

Luxmore Phoebe Mine St housekeeper

Luxmore William Mine St salesman Roach Seeber

Lyons Agnes 206 E Longyear teacher Bessemer High School

Lyscheck Albina 101 N Peck student Marquette

Lyscheck Amelia 101 N Peck nurse Ann Arbor University Hosp

Lyscheck Amelia (widow of Michael) 101 N Peck housekpr

Lyscheck Anne 101 N Peck information clerk Ann Arbor Hospital

Lyscheck Joseph 101 N Peck Detroit

Lyscheck Josephine 101 N Peck student Marquette

Macardini Peter 505 E Sellar miner Geneva Oliver Co

Maccani Ann 108 E Colby teacher Montreal

Maccani Avelio (Celia) 207 E Iron fireman Bessemer City

Maccani Inez 213 W Lead stenographer Bessemer Natl Bank

Maccani Isadore 213 W Lead clerk Bessemer A & P Store

Maccani James 213 W Lead Bessemer Und Veneer

Maccani Joseph (Henrietta) 213 W Lead carpenter Bessemer

Maccani Joseph (Teresa) 106 W Sellar miner Ironton Rep Steel

Maccani Katherine (widow of Cyrill) 108 E Colby housekpr

Maccani Leo (Gertrude) 205 E Iron manager Bessemer A & P Store

Mae Donald Evelyn Iron St nurse Gogebic County Infirmary

Mac Donald John (Mary) 1701 Barber watchman Ironton Rep Steel

Makela, Frans (Taimi) 1714 Hadley laborer Bessemer WPA

Makela Frank (Hilja) 1615 Glyuna laborer Bessemer WPA

Maki Eugene 904 S Hematite

Maki Isaac 904 S Hematite

Maki Ivar (Anna) 1802 Barber miner Ironton Rep Steel

Maki John 911 County Rd W Spring St factory worker

Maki Lawrence (Raune) 1200 W Iron salesman Bessemer

Maki Mary 911 County Rd W Spring St housekeeper

Maki Matt (Anna) Moore St fisherman I

Maki Matt (Mary) 601 2nd Ave W laborer Bessemer WPA

Maki Oscar (Mildred) 200 W Iron truck driver Co Rd Comm

Maki Rachel 204 W Iron

Maki Ruth 204 W Iron stenographer Milwaukee Wis

Maki Toivo 200 W Iron employment agency Ironwood Employment Office

Maki Tyni 911 County Rd Spring St teacher

Maki Verner 904 S Hematite miner Anvil Mine

Maki Violet 904 S Hematite

Maki Walter E (Ellen) 205 N Sophie city clerk Bessemer City

Maki Walter 904 S Hematite laborer Bessemer C N W Ry

Maki William (widower) 204 W Iron tavern Bessemer

Malanson Cleo 202 Sophie scholastic at Duluth

Malanson Ursula 202 Sophie scholastic at Duluth

Mallory Leo (Agnes) 104 E Silver bus driver N W MotorBus

Mandelin John (Vienna) 212 W 2nd Ave laborer Bessemer WPA

Mannie Eleanor 210 2nd Ave W

Mannie Elsie 201 2nd Ave W clerk Bessemer Ben Franklin Store

Mannie Fannie 210 2nd Ave W housework

Mannie Jacob (Amelia) 210 2nd Ave W logger Marenisco

Mannie Matt 210 2nd Ave W fireman Bessemer City

Mannie Mildred 210 2nd Ave W Patient Grand View Hospital

Mannie Walter 210 2nd Ave W

Mannie Wilbert 210 2nd Ave W

Mannisto William (Alma) Eli Ave laborer Bessemer WPA

Mann Arthur (Eleana) 305 Longyear Ironwood Relief Off

Marauder Emil (Anna) 407 E Longyear carpenter Anvil Mine

Marcheck Mike Iron St

Marcheck Paulina Iron St

Marchello John (Sylvia) 303 W Lead tavern Bessemer

Marchello John. 303 W Lead bookkeeper Bessemer Pearce Graham

Marchello Lucy 303 W Lead asst teacher Bessemer Wash School

Marconeri Frank 1613 Barber student Moorehead Minn

Marconeri Inez 1613 Barber

Marconeri Nello (Armenia) 1613 Barber miner Ironton Rep Steel

Marconeri Victor (Maria) 1711 Barber miner Ironton Rep Steel

Margetta Jerry (Mary) 1610 Woolsey miner Ironton Rep Steel

Marinetti Albert (Angeline) 317 S Sophie pool room Bessemer

Marshalek Peter (Nina) Lead St

Martin Lawrence (Lillian) 109 N Beecher truck driver County R Comm

Martini Anton 109 W Lead

Martini David 109 W Lead pipeman Ironton Rep Steel

Martini Joseph 109 W Lead

Martini Madeline (widow of John) 109 W Lead housekeeper

Martini Mayme 109 W Lead nurse Gog County Hospital

Marzari Albert Palms treasurer Bessemer City

Marzari Bernard Palms machinist Anvil Mine

Marzari Guy (Angela) Palms miner Anvil Mine

Marzari Jennie Palms nurse Grand View Hosp

Marzari Louis (widower) Palms mechanic Anvil Mine

Mascotti Albino (Angeline) 604 E Sellar miner Anvil Mine

Mascotti Beni (Mary) 200 Carlson mason Bessemer WPA

Mascotti Emil 200 Carlson ins agent Bessemer Gog Accep Corp

Mascotti Irma 604, E Sellar clerk Bessemer Honz & Becker

Mascotti Louis 200 Carlson Hansen Lumber Co

Mascotti Silvio 604 E Sellar secretary Bessemer Probate Judge

Maslonka Stanley (Bernice) Route 1 miner Ironton Rep Steel

correction: Maslanka Stanley (Bernice) Route 1 miner Ironton Rep Steel

 

Masnaghetti Joseph (Irene) 410 S Moore laborer County Rd Comm

Massa Domenic (Mary) 208 W Galena tavern Bessemer

Massa John 208 W Galena student Milwaukee Wis

Massie Eleanore 402 W Lead student Ann Arbor U of Mich

Massie Leo 200 W Lead teacher Bessemer High School

Massie Napoleon (widower) 200 W Lead retired

Massie Paul (Jane) 402 W Lead contractor Bessemer

Matonich Ann 1710 Johnson's Rd

Matonich Joseph (Katherine) 1710 Johnson's Rd miner Ironton Rep

Steel

Matonich Mary 1710 Johnson's Rd housework Bessemer

Matonich Mike 1710 Johnson's Rd CCC

Matrella Geno 301 S Hematite sta attendant Bessemer Cities Service

Matrella Raineri (Edith) 412 E Sellar clerk Bessemer Honz & Becker

Matrella Rosalind 301 S Hematite

Mattaini Peter (Hazel) 311 W Galena miner Puritan Oliver Co

Mattson John (Helmi) 1615 Hadley truck driver Bessemer Quigley

Mattson Anna (widow of Richard) 114 Gold clerk Yale Store

Mattson Marjorie 114 Gold housework (private home)

Mattson Marshall 114 Gold CCC Camp Norrie

Massa Evelyn 208 W Galena stenographer Mullen's Dentist

Maunu Waino (Hilda) 201 S Howell miner Anvil Mine

Maunu William (Josephine) 311 4th Ave W laborer Bessemer WPA

Mautino Faustino 607 S State housework

Mautino Frank (Mary) 5085 Moore shoemaker Bessemer

Mautino Joe 5085 Moore student Ferris Institute

Mautino Joseph 607 S State CCC

Mautino Mary 5085 Moore teacher Puritan Bessemer Twp

Mautino Mayme 607 S State clerk Bessemer Sulberg Store

Mautino Peter (widower) 607 S State miner Puritan Oliver Co

Maxin Clement (Josephine) 606 S Mine foreman Bessemer Soo Line

Mazanec Alois 609 S Mine clerk Bessemer L S D P Co

Mazanec Anna 609 S Mine teacher Two Rivers

Mazanec Anton (Anna) 609 S Mine retired

Mazanec Bernard 609 S Mine restaurant Bessemer Bernie's Cafe

Mazanec George (Leona) 206 W Sellar mgr Bessemer Gog AccepCorp

MAZANEC'S INSURANCE AGENCY Peoples State Bank Bldg

McCarthy Julia (widow of Edward) 110 E Silver sew proj Bessemer WPA

McCune Stuar t (Madeline) Galena St teacher Bessemer High Sch

McKie William (Cecelia) 404 S Peck mine formn Oliver Co

McKinney Anna (widow of George) 201 N Sophie housekpr

McMinn Arloa 700 S Moore teacher Birmingham Mich

McMinn Francis 109 2nd Ave switchman Bessemer Soo Line

McMinn Frank (Josephine) 109 2nd Ave switchman Soo Line

McMinn Ruth 109 2nd Ave

McMinn William (Matilda) 700 S Moore retired '

McMinn William 700 S Moore

Meagher Joseph Ellen 409 E Mary fireman Bessemer County Garage

Medlyn Howard (Lillian) 305 W Colby laundry Ironwood Peerless

Laundry

Melanson Mabel (widow of Andrew) 202 Sophie prop Restaurant

Bessemer Dewey's

Melville Elmer 210 W Calena

Menara John (Alice) 1808 Hadley miner Ironton Rep Steel

Menghini Frank 107 W Lead ice cream maker Bessemer Bessemer

Creamery

Menghini Isabel 107 W Lead works in mother's Pastry Shop

Menghini Louis (Lena) 107 W Lead hoisting engineer Ironton Rep

Steel

Merlo Leo (Helen) 306 E Sophie cashier Bessemer Natl Bank.

Mesich John (Evelyn) 405 E Sellar miner Anvil Mine

Meyers John (Mary) 508 E Iron carpenter Bessemer

Meyers Joseph (Julia) 106 E Colby truck dr County Rd Comm

MEYERS LEONARD 508 E Iron Engineer County Rd Comm

Michela Camilla 202 W Sellar housekeeper

Michela Charles (Mary) 202 W Sellar beer dstbtr Bessemer

MICHELA COMPANY Fuel and Bldg Material E Mary St

MICHELA JOSEPH (Mary) Sellar St retail coal & lumber Bessemer

Michela Co Michola Samuel (Ida) Ironton Loc laborer Bessemer WPA

Michelli Camilla (widow of Mark) 501 E Mary housekpr

Michelli James (Louise) 208 S Sophie tavern Bessemer Jimmie's

Michelli Joseph (Irene) 409 E Longyear mechanic Bessemer Auto Co

Michelli Louis (Olive) 311 E Mary plumber Bessemer WPA

Michelson Milton (Elsie) 304 4th Ave slsmn Roach & Seeher

Mickola Dagne Ironton Loc housework Chicago III

Mickola Mildred Ironton Loc clerk Bessemer Abelman Co

Mihelotti John Galena St Milan John (Mayme) 406 W Lead supervisor WPA

Milan Margaret 406 W Lead student St Scholastic Duluth

Milaski Bernard (Sophie) Palms miner Palms Mine (11)

Miller Mary 903 Yales

Milzarski Adam 106 E Gold forestry'

Milzarski John (Victoria) 106 E Gold retired

Milzarski Ramon 106 E Gold

Minard Pearl Lead St housekeeper

Minton Alfred Christina State St foreman Und Veneer Camp

Modjewski Adam (Anna) 200 E Gold whse Bessemer Kearney's

Modjewski Chester Cinnabar St laborer County Rd Comm

!Modjewski Frank (Frances) Cinnabar St retired

Molessa Mary (widow of Bill) 104 N Clayberg housekeeper

Moncher Joseph (Anna) 106 W Galena employed Milwaukee

Moncher Virginia (widow,of Matt) 106 W Galena housekeeper ?

Monette Ronald (Sabina) 405 N Moore lab Bessemer Und Veneer

Montesi Alfred (Jennie) 1612 Woolsey trk dr Bessemer Und Veneer

Montesi Dorothy 1612 Woolsey student Duluth Nursing

Moore Clarence (Mcnetta) 111 N Beecher Coroner Gog County

Moroni Valentine (Louise) 105 E Longyear retired

Morrison Dale 1st Ave truck driver Wonesoc Wisc

Morrison Kenneth 1st Ave

Morrison Mae (widow of Will) 1st Ave housekeeper

Morse Charles (widower) 211 E Sellar ..., ,

Morse Harry (Adeline) 211 E Sellar engineer Bessemer Und Veneer

Moselle John (Mary) 108 E Colby

 

Moselle Myron 108 E Colby student Ironwood Jr College

Mouk Elmer (Olive) 402 E Longyear trk dr Bessem er Bessemer

Creamery

Mraz Joseph (Julia) 409 2nd Ave W. anitor Bessemer Court House

Mueller Lucy 307 E Mary clerk Bessemer Post Office

Mullen Raymond Irene 407 W Lead dentist Bessemer

Murphy Grace 407 W Lead housekeeper

Murphy John A (Melvina) 203 N Clayberg conductor C N W Ry

Murphy Lloyd (Laura) 203 N Clayberg brakeman C N W Ry

Murray Henry (Alice) 902 S Moore policeman Puritan Oliver Co,

Murray Eileen 902 S Moore secretary Bessemer Washington School

Murray Robert 902 S Moore student B If, S

Muskovitz Mike (Katherine) 903 Eli miner Ironton Rep Steel

Mussatti Battista (widower) 709 N Moore bartender Bessemer

Perotti's

Mussatti Charles (Hildegarde) $04 N Moore taborer Bessemer WPA

Mussatti George Longyear St forestry

Mussatti Katherine Longyear St student Washington

Mussatti Mayme 804 N Moore

.Mussatti William (Mary) Longyear St proprietor Bowling Allevs,

Bessemer

Mylnarek John 303 3rd Ave W

Myelnarek Mary (widow of John) 303 3rd Ave W housekeep (0

Nahi Mike (Gladys) 600 S Mill miner Ironton Rep Steel

Nahi John (Josephine) 106 W Longyear miner Ironton Rep Steel

NEAULT IRWIN (Beda) 300 S Moore Proprietor Garage Bessemer

 

NEAULT'S GARAGE Longyear St

Negri Caroline 602 E Sellar

Negri Clarence (Helen) 304 E Longyear distributor Bessemer Cities

Service Products

Negri Frank (Martha) 602 E Sellar hoisting engineer Ironton Rep

Steel

Negri Julius 602 E Sellar laborer County Rd Comm

Negri Olga 602 E Sellar bookkeeper Ironwood Bus Station

Nelson Alena (widow of Soren) 108 E Silver housekeeper

Nelson Art (Olga) 108 E Silver laborer Bessemer WPA

Nelson Carl (Edith) 803 Yale miner Ironton Rep Steel

Nelson Gust (Selma) 1806 Hadley carpenter Ironton Rep Steel

Nelson Mildred 1806 Hadle

Nemacheck Bill 211 N Sophie clerk lien Franklin Store

Nemacheck Frank (Eleanore) 607 Yale hoisting engineer Ironton Rep Steel

Nemacheck James (Katherine) 211 N Sophie city assessor 'Bessemer, City

Nemacheck Walter 607 Yale tchr Bessemer Washington School

Nespodezany Joseph (Julia) 308 E Silver laborer County Rd Comm

Nespodzany Peter (Martha) 303 N Clayberg carpenter Newport Mine

Newman Herman 507 3rd Ave W laborer Bessemer WPA

Newman John 507 3rd Ave W

Newman John (Ruth) 1818 Barber mechanic Bessemer Pecard's

Newman Walter 204 2nd Ave tchr Bessemer High School

Nezworski Gladys Iron St

Nezworski Joseph (Minnie) Iron St mechanic Bessemer proprietor of Shop

Niemi Charles (Jennie) Route I farmer Bessemer

Niskonen Eino 307 4th Ave W

Niskonen John (Raune) 307 4th Ave W laborer Bessemer Und Veneer

Niskonen Victor (Alena) 105 1st Ave W miner Ironton Rep Steel

Nobert Harold (Ann) 610 N Moore teamster Ramsay Mercantile Co

NOLAN MICHAEL E (Fern) 408 E Lead Lawyer, Probate Judge

of Gogebic County Bessemer

Nordness Oscar (Olga) Beecher St lumber piler Marenisco

Novakoski Joseph (Alvinia) 206 N Clayberg retd

Novascone Catherine Palms bookkeeper Bessemer

Novascone Dominic Palms floorman Anvil Mine

Novascone Emil Palms miner Anvil Mine

Novascone Felix (Mary) 407 E Sellar laborer Bessemer WPA

Novascone Georgetta 407 E Sellar

Novascone James (Aline) Palms laborer Anvil Mine

Novascone Jack 407 E Sellar

Novascone John (Rena) 410 S Beecher clerk Bessemer Ableman Co

Novascone Paul (Mamie) 304 S Peck printer Bessemer Herald

Novatny Frank Clayberg St Mill

Novello Tony County Rd

Nyberg Senja (widow of Aimo) 107 1st Ave W housekeeper

Nylund Alice 116 1st Ave student Ashland St Joseph's Hospital

Nylund August (Ida) 116 1st Ave W carpenter Ironton Rep Steel

Nyman Alfred (Anna) 1615 Barber laborer Bessemer WPA

Nyman Clifford (Vienna) Route 1 laborer Bessemer WPA

Nyman Hilmer 1615 Barber

Nyman John (widower) Route 1

NYSTROM ELOF (Lillian) 300 E Lead Proprietor Bessemer Creamery Bessemer

Oas Elmer (Mabel) 404 N Sophie superintendent Bessemer Schools

Oberst Arthur 203 E Iron

Oberst Ernest Longyear St laborer Bessemer WPA

Oberst Fred 203 E Iron Gogebic County Road Comm

Oberst Minnie (widow of John) 203 E Iron housekeeper

Oberst William 203 E Iron clerk Bessemer Jezek's Store

Ochis Joseph (Margaret) 310 W Lead merchant Bessemer

O'Keefe Mary 206 E Longyear tchr Bessemer High School

Oksa. Laurie (Fannie) 1716 Hadley miner Ironton Rep Steel

Oletti Joseph (Irma) 806 S, State tavern Bessemer

Oletti Virginia 806 S State

Olexa John (Mary) 1610 Barber miner Ironton Rep Steel

Olin Ailie 1713 Barber deputy city clerk Bessemer City

Olin Irene (widow of John) 1713 Barber housekeeper

Olson Arthur (Irene) 406 S Moore fireman Bessemer City

Olson Arvid (Bertha) 1613 Glyuna laborer Bessemer Und Veneer

Olson Carl A (Ella) 105 E Silver bookkeeper County Rd Com

Olson Carl E (Lucille) 406 N Sophie miner Anvil Mine

Olson Carl R (Eva) 509 E Longyear miner Anvil Mine

Olson Elizabeth (widow of Edwin) Colby Hill housekeeper

Olson George (Julia) 1st Ave miner Ironton Rep Steel

Olson Hannah Moore St housekeeper

Olson Hans (Lena) Lead St lumber piler Bessemer Und Veneer

Olson Harry C (Dagmar) 308 E Sellar sawyer Bessemer Und Veneer

Olson Mabel 406 S Moore steno Bessemer Adolph Gedda

Olson Mary (widow of Otto) 401 E Sellar housekeeper

Olson Ole (widower) 801 Yale

Olson Ralph C (Lillian) 307 W Lead contractor Bessemer

Orlandi Luigi (Cecelia) 705 E County Rd miner Anvil Mine

Ostapinski Peter (Julia) Palms miner Anvil Mine

Otto Clarence (Ebbit) 410 E Longyear sIs Bessemer

Otto Frederick 410 E Longyear porter at St James

Proprietor Shop

Otto Rupert 410 E Longyear student Ironwood Jr College

Paight Walter (Hilda) 800 E U S 2 fireman Grand Vi ' ew Hosp

Palisero Peter (Alma) 406 E Sellar miner Ironton Rep Steel

Palomaki William 1615 Glyuna

Parsons Hedley

Pavlovitz John (Mary) 1611 Woolsey miner Ironton Rep Steel

Paynich John 910 County Rd W Norrie CCC

Paynich Joseph 910 County Rd W laborer Bessemer WPA

Paynich Margaret (widow of Joseph) 910 County Rd W housekeeper

Paynich Mary 910 County Rd W wtrs Bessemer Dewey's

Paynich Rose 910 County Rd W

Paynter Warren 301 N Clayberg orchestra

Paynter William 301 N Clayberg clerk Ironwood employment office

Paynter William (Louise) 301 N Clayberg laborer Palms Mine

Pazdernik John, 200 S Case

Pazdernik John (Mary) 200 S Case sIs Bessemer Watkin's

Pazdernik Joseph 200 S Case radio sIs

Pebcoff Steve (Helen) 1613 Porter miner Ironton Rep Steel

Pecard Joseph Jr 408 Longyear student B H S

Pecard Joseph (Margaret) 408 E Longyear operator Gas Station,

Pecard June 408 E Longyear student

!Pederson Irvin (Georgia) 1st Ave lineman Bessemer L S D P Co

PELLOW WILLIAM (Katherine) 107 E Silver Lawyer Bessemer

Pelto Elmer (Viola) Iron St laborer Bessemer WPA

Pender Douglas (Clarabelle) 1505 County Rd W miner Ironton Rep

Steel

Pender Vincent (Evelyn) 1505 County Rd W CCC

Penetti Martin (widower) 609 E Longyear mason

Penglase Margaret 506 S Mine retd

Peremski Anton Ill E Mary

Peremski Josephine Ill E Mary N Y A

Peremski Josephine (widow of John) Ill E Mary housekeeper

Peremski Mike (Cecelia) Longyear St laborer Bessemer Und Veneer

Peremski Stanley 111 E Mary

Perkio Ivar (Eva) 1706 Hadley

Perona Charles (Pauline) 1005 Palms Rd laborer Bessemer WPA

Perona John 1005 Palms Rd

Perotti Anton (Theresa) 611 Palms Rd laborer Bessemer WPA

Perotti Desiderio 1008 Palms Rd miner Anvil Mine

Perotti Eugenia (widow of Ambrose) 111 E Sellar hotel operator

Bessemer Perotti's Hotel

Perotti James 309 Tilden Rd student Lansing

Perotti John (Teresa) 309 Tilden Rd laborer Bessemer WPA

Perotti Louis 611 Palms Rd teamster Bessemer Food Shop

Perotti Marie Ill E Sellar nurse

Perotti Philip 309 Tilden Rd

Pertile John (Christina) 1705 Barber miner Ironton Rep Steel

Pertile Joseph 1702 Barber miner Ironton Rep Steel

Pertile Anton (Anna) 1811 Porter miner Ironton Rep Steel

Pertile Victor (widower) 1702 Barber miner Ironton Rep Steel

Peruchinni Joseph (Josephine) 121 1st Ave W miner Anvil Mine

Pesciarelli Hugo (Mary) 1612 Hadley fore Bessemer WPA

Peterson Betty 408 S Moore student B H S

Peterson Delbert 4045 Mine

Peterson Edith 4045 Mine operator Bessemer Tel Exchange

Peterson Elmer 4045 Mine

Peterson Evald 4045 Mine

Peterson Gust (Hilma) 4045 Mine Anvil Mine

Peterson Hattie (widow of John) 308 4th Ave W housekpr

'Peterson Helen 213 E Longyear housekeeper

Peterson Julia 308 4th Ave W clerk Trout Creek Dr Whiteshield

Peterson Laino 308 4th Ave W laborer County Rd Comm

Peterson Leonard 4045 Mine miner Anvil Mine

Peterson Leonard 213 E Longyear student

Peterson Leonard 308 4th Ave W

Peterson Otto (Mary) 800 Yale laborer Bessemer WPA

Peterson Paul (widower) 213 E Longyear laborer Bessemer WPA

Peterson Robert 800 Yale

Peterson Walter 408 S Moore student Ironwood Jr College

PETERSON WALTER (Elizabeth) 408 S Moore Pastor Bessemer Presbyterian

Petranek Frances 304 E Silver Sewing Project Bessemer WPA

Petranek Mary 304 E Silver

Piazzi Dorothy 306 S Case St

Piazzi Ernest 306 S Case

Piazzi Louise (widow of James) 306 S Case housekeeper

Pihlaya Elsie 1703 Barber steno Grand Rapids

Pihlaya John (Alma) 1703 Barber miner Ironton Rep Steel

Pihlaya Lyna 1703 Barber

Pihlaya Toivo 1703 Barber factory worker Chicago III

PINKERTON WALTER (Lenore) 405 W Lead Doctor Bessemer

Piper Ella (widow of Edward) Sellar St housekeeper

Piper Estelle 501 E Longyear wtrs Bessemer Bernie's Cafe

Piper James (Fannie) 501 E Longyear police man Bessemer City

Piskor John 309 4th Ave W

Piskor Thomas 309 4th Ave W miner Anvil Mine

Pistono George Mary St miner Ironton Rep Steel

Plochocky John 501 Tilden Rd laborer Ironton Rep Steel

PoIjack Anna (widow of Paul) 106 1st Ave W housekeeper

PaIjack John 106 1st Ave W tchr Bessemer Twp

PoIjack Madeline 106 1st Ave W

PoIjack Nick 106 1st Ave W

Polkus Frank (Julia) 1802 Porter miner Ironton Rep Steel

Pollock John 109 Summit

Pollock Paul 109 Summit

Pollock Steve (widower) 109 Summit miner Ironton Rep Steel (01

Polovilz John (Susan) 703 Yale laborer Bessemer WPA

Polovilz Margaret 703 Yale student Chicago Masonic Hosp

Ponte Albert 501 2nd Ave W laborer Bessemer WPA

Ponte Benedetta (widow of Vincent) 501 2nd Ave W housekeeper

Ponte, Jennie 501 2nd Ave W clerk Bessemer Selin's

Ponte Mary 501 2nd Ave W secretary Bessemer Pellow

Popps Albert 905 S Mine trk dr Bessemer C Hansen Co,

Popps Myrtle 905 S Mine kitchen helper Dewey's

Popps William (Annabelle) 905 S Mine trucking Bessemer

Pospeck Bernard (Katherine) Palms miner Anvil Mine

Powajba Alec (Jennie) 111 N Peck miner Puritan Oliver Co

Pozega John (Annie) 900 S Mine miner Geneva Oliver Co

Pozega Paul (Anna) 103 2nd Ave W miner Puritan Oliver Co

Prescoe Katherine (widow of Valentine?) 604 E Lead housekeeper

Pretl Anton (Katherine) 309 N Sophie janitor Bessemer High School

Pricco, Aldo 514 E Longyear

Pricco Andrew Longyear St beer distributor Bessemer Miller High Life

Pricco, Dante 514 E Longyear bookkeeper Campbellport Wis

Pricco Ernest (Costanza) 514 E Longyear baker Prieco Bakery

Pricco Martin 514 E Longyear CCC

Pricco Peter (Irene) Sellar St Gas Station Bessemer Conoco Gas

Pricco Valentine (Anna) 514 E Longyear baker Prieco, Bakery

Probelski Clarence 305 N Moore clerk Ben Franklin

Probelski Edward 305 N Moore patient Grand View Hosp

Probelski Frank (Mary) 305 N Moore hoisting engineer Ironton Rep Steel

Probelski Grace 305 N Moore housework Chicago

Probelski Lawrence 305 N Moore laborer Bessemer Bessemer Creamery

Probelski Philip 305 N Moore clerk Groves Const Co

Proboskey Henry (Josephine) 304 N Sophie

Proboskey William 304 N Sophie car inspector Bessemer C N W Ry

Proctor Everett 404 S Case teamster Kelto & Velin

Proctor James (Mabel) 119 1st Ave W fireman Oliver Co

Proctor Lowell 404 S Case

Proctor Sidney (Dora) 404 S Case janitor Bessemer Court House

Proctor Melissa 119 1st Ave W Kalamazoo Mich

Proft August (Sophie) 409 Tilden Rd laborer Bessemer WPA

Proft Bernard (Dorothy) 106 W Sellar pharmacist Bessemer Frank Barnich

Prucca John (Anna) 308 W Galena trk dr Bessemer Menominee Beer

Prucca Lawrence (Stella) 1607 Glyuna laborer Bessemer WPA

Pucilowski Barto (Josephine) 414 E Iron retd

Pucilowski Mary 414 E Iron housework Flint Mich

Puro, Alex (Impi) 401 1st Ave W miner Ironton Rep Steel (R

 

Quigley Frank (Mary) 706 Yale logger Bessemer

Quigley Francis 706 Yale tchr Bessemer Washington School

Quigley Kathleen 706 Yale

R thru Z

 

Rajk. Marco (Katherine) 808 Yale laborer Bessemer WPA

Rasley Lydia (widow of Abraham) Cinnabar St housekeeper

Ravanelli Nick (Angeline) Palms miner Anvil Mine

Re Battista. (Mary) Palms miner Palms Mine

Re Inez 901 Palms Rd clerk

Re John Tilden miner Anvil Mine

Re Joseph Tilden miner Anvil Mine

Re Josephine Tilden wtrs Detroit

Re Leo (Maria) 912 Spur pumpman Pump Station Bessemer City

Re Mamie Tilden

Re Mario 901 Palms Rd tchr Bessemer High School

Re Nick (Sigrid) 310 W Longyear miner Anvil Mine

Re Paul (Rosie) 901. Palms miner Anvil Mine

Re Peter (Katherine) 803 Palms Rd miner Oliver Co

Regis Alvira 610 E Longyear housework Rhinelander Wis

Regis Battista 610 E Longyear CCC

'Regis John (Theresa) 610 E Longyear plumber Marenisco

Regis Joseph (Mary) 601 E Sellar tavern Bessemer White Birch Inn

Regis Mario 610 E Longyear papermill Rhinelander Wis

Reihsen Robert (Louella) 601 E Sellar tchr Bessemer High School

Reinhold Harry (Victoria) 404 E Colby music instructor Bessemer City Schools

Reinhold Helen 404 E Colby housework Bessemer

Retallic Arthur (Alice) Palms Anvil Mine

Rhodes lone 205 N Clayberg

Rhodes Roland 205 N Clayberg

Rhodes Roy (Mabel) 205 N Clayberg carpenter Bessemer Und Veneer

Rice Harold (Mary) 612 N Moor? fore Bessemer WPA

Rice Wesley Jr (Florence) 411 i Iron laborer Bessemer C N W Ry

Rice William (Mayme) 807 Yale mechanic Bessemer County Garage

Richardson Laura (widow of Edward) Ill W Sellar housekeeper

Richardson Marvin (Olga) 111 W Sellar trk dr Bessemer C Hansen

Rigoni Anton (Paulina) 1608 Barber miner Anvil Mine

Rigoni Christopher 1608 Barber

Rigoni Jennie 1608 Barber housework Waukegan Ill

Rintala Arvo (Viola) Moore St miner Ramsay Castile Min Co

Rintala Uno 104 W Galena laborer Bessemer WPA

Rizzie Henry (Alvira) Palms laborer Anvil Mine

Roberts Alfred (Elsie) 506 E Sellar hoisting engineer Ironton Rep Steel

Roberts Fred (Josephine) 206 W Galena retd

Rookala Herman (Anna) 320 S Moore miner Ironton Rep Steel

Rookala, William (Bertha) 213 2nd Ave W station attendant Walter Hendrickson

Rosetto Andrew (Mayme) 905 E 1st Ave proprietor Bessemer Rosetto, Store

ROSEMURGY ALEX (Elfreda) 308 E Lead Contractor & Builder

Rosemurgy Ethel 308 E Lead tchr Bessemer High School

ROSEMURGY JOHN (Evelyn) 309 E Silver Manager Bessemer Gamble Store

Rosemurgy Mae 308 E Lead student

Rosemurgy Percy 308 E Lead student Wis University

ROSEMURGY STUART (Dorothy) 410 W Lead Manager Bessemer

Auto Co Bessemer

Rouse Ted (Vienna) 115 W Longyear laborer Bessemer WPA

Rowett Jack (widower) Galena St retd

Rowett Maude Galena St student Ironwood Jr College

Ruikka John (Hilma) 1812 Hadley miner Ironton Rep Steel

Ruikka Leo 1812 Hadley

Ruikka Matt 1812 Hadley CCC

Rund August (Lena) 404 E Longyear laborer Bessemer WPA

Rund Clarence 404 E Longyear

Rund Glen (Ida) Sellar St time clerk Bessemer WPA

Rund Melbourne (Frances) 111 E Sellar laborer Bessemer WPA

Running Audrey Longyear St clerk Bessemer Chas Lutz

Running Jack Longyear St

Ryan William (Eleanore) 403 E Mary machinist Puritan Oliver Co

Ryan William Jr 403 E Mary student Post Grad B H S

 

Saari Ivar (Ethel) 303 Spring miner Anvil Youngstown Co

Saari John Sr (Mary) 113 1st Ave W

Saari John Jr (Anne) 107 1st Ave W laborer Bessemer WPA

Saari John (Mary) 107 1st Ave W laborer Bessemer WPA

Saari John E (Sylvia) 511 2nd Ave W laborer Bessemer WPA

Saari Sannah 902 Spur housewife Bessemer

Sage Caroline (widow of Paul) 508 S Clayberg housekeeper Bessemer

Saily Evart (Mary) 400 S Massie miner Ironton Rep Steel Co

Salaj George (Marie) 306 N Clayberg laborer Bessemer Underwood Mill

Salaj Joseph (Mary) 104 E Alquist laborer Bessemer WPA

Salonen Ellen 1005 Yale steno Muskegon Mich

Salonen Frank (Edith) 1005 Yale miner Ironton Rep Steel Co

Samarziya John 529 Yale

Samarziya Mary 529 Yale Detroit Mich

Samarziya, Mike (Julia) 529 Yale laborer Bessemer WPA

Sanders Dave (Bertha) 1st Ave driller Bessemer

Sandin Elmer (Dora) 613 E Sellar miner Anvil Youngstown Co

Sandquist Alma (widow of Swan) 100 4th Ave W housekeeper Bessemer

Sandquist Clarence (Esther) 408 E Iron clerk Bessemer Kallander

Sandwick Emil (Wilhelmina) 408 2nd Ave W laborer Bessemer WPA

Sandwick Ruth 408 2nd Ave W Lansing

Sarko Mary (widow of Andrew) Mine St housekeeper Bessemer

Sartoris Domenic (Minnie) 601 Tilden Rd laborer Bessemer County

Sartoris, John 601 Tilden Rd tchr Bessemer High School

Savera Serafino (Rose) Palms office Anvil Mine Youngstown Co

Savitski Frank 708 E Lead laborer Bessemer WPA

Savitski Johanna 209 W Sellar nurse

Savitski John (Louise) 209 W Sellar laborer Bessemer Underwood Mill

Savitski Joseph (Mary) Route 1

Savitski Lucy 209 W Sellar kitchen help Bessemer Dewey's

Savitski Theresa 209 W Sellar beauty work Ironwood

Scararda Marv (widow of John) 300 Lead housekeeper Bessemer

Scavarda Charles 121 E Mary chief of police Bessemer City

Scavarda Charlotte 509 Tilden Rd N Y A Bessemer

Scavarda John 300 Lead merchant Bessemer

Scavarda Lucia (widow of Joe) 121 E Mary housekeeper Bessemer

Scavarda Mary (widow of Peter) 200 E Silver housekeeper Bessemer

Scavarda Massie 509 Tilden Rd CCC

Scavarda Mike (Elizabeth) 509 Tilden Rd retd

Schacht Herbert (Antoinette) 308 N Clayberg laborer Underwood Mill

Schoepke Emil (Grace) 207 W Lead driving team Bessemer Underwood Mill

Schneider Jacob (Teresa) Colby Hill miner Ironton Rep Steel Co,

Schwaiger Antone (Leone) 313 E Mary painter Bessemer WPA

Schwaiger Mary (widow) 313 E Mary housekeeper

Schwartz Joe (widower) 310 N Sophie laborer Bessemer WPA

Sciarini Louis (Assunta) 606 E Sellar laborer Bessemer WPA

Scutella Joe (Mary) 405 S Peck miner Ironton Rep Steel Go

Seeke Charles (Fannie) 511 2nd Ave W

Seeke John (Ellen) Longyear night watchman Bessemer City of Bessemer

Seeke Walter (Esther) 504 2nd Ave W laborer Bessemer WPA

Seeke Wilbert (Aurora) 113 W Longyear laborer Bessemer WPA '

Seeke William 511 2nd Ave W laborer Bessemer WPA

Selin Bertha 309 S Sophie nurse Minneapolis Minn

Selin Cecile 309 S Sophie tchr Barber School Bd of Ed

Selin Golde 309 S Sophie interne Minneapolis Minn

Selin Harris Mollie 309 S Sophie merchant Hdwe Store Bessemer

Selin Milo (Agnes) 204 S Chase painter Ironwood R A

Selompaa Sandra (widow of John) 112 1st Ave W housekeeper

Sendek John P (Helen) III W Sellar clerk Ironwood Geo Albert

Serbin Evard 511 3rd Ave W

Serbin George 511 3rd Ave W student Moorehead Minn

Serbin John (widower) 511 3rd Ave W

Serbin Pauline 511 3rd Ave W wtrs Chicago III

Shaw Ernest (Anna) 606 E Lead mechanic Bessemer Neaulta Garage

Shaw John (Elsie) 209 N Clayberg laborer Bessemer WPA

Shaw John (Florence) Clayberg St laborer Bessemer WPA

Shawbitz Anna (widow) 1712 Johnson's Rd housekeeper Bessemer

Shawbitz John (Violet) 1712 Johnson's Rd laborer Bessemer WPA

Shawbitz Lawrence 1712 Johnson's Rd

Shawbitz Lucas 1712 Johnson's Rd miner Ramsay Eureka Co

Shefer Emil (Katie) 511 E Sellar retd

Shefka Elizabeth 104 N Peck

Shefka John (Mary) Rt 1 laborer Bessemer WPA

Shefka. Martin (widower) 208 E Iron pipeman Anvil Youngstown Co

Shefka Michael (Eveline) 104 N Peck miner Anvil Youngstown Co

Shefka Margaret 104 N Peck

Shefka Renetta. 208 E Iron housekeeper

Shefka Stanley 104 N Peck Miner Plymouth

Sherman Luther (Jessie) 312 E Sellar WPA

Sillo John (Annie) 307 N Case retd

Silompaa Valentine (Helen) 106 W Colby laborer Bessemer WPA

Simmerling August U. S 2 farmer Bessemer

Simmerling Frank U S 2 farmer Bessemer

Simmerling Helen U S 2 steno Chicago III

Simmerling Mary (wid of August) U S 2 housekeeper Bessemer

Simmerling Vincent U S 2 office work Chicago III

Simpko George 1815 Hadley

Skarvi Matt (Minnie) 904 County Rd W laborer Bessemer WPA

Skibowski John Longyear St tailor Bessemer John Cychosz

Skwor Adolph (Anna) 110 E Iron retd

Skwor Raymond (widower) 110 E Iron mechanic Neault Garage

Slivinski Mary (widow) 203 Summit Rd housekeeper

Sloinkowski Anton (Mary) 306 N Case retd

Slomkowski Felix 306 N Case miner Anvil Youngstown Co

Slomkowski Walter (Amanda) 207 E Sellar miner Anvil Youngstown Co

Smith Eileen 309 S Clayberg student

Smith Julius (Alice) 207 E Silver expressman Am Ry Co,

Smith Lucille (widow of George) 309 S Clayberg housekeeper

Smith Orville H (Susan) 302 E Longyear principal Washington

and Barker Schools Bd of Ed

Smithona Christine U S 2

Smithona. Winona U S 2

Socull Joseph (Susan) 1712 Porter laborer forestry

Soffretti Joseph (Jennie) 305 S. Hematite miner Puritan Oliver Mining Co

Sofio Rocco (Josephine) 505 E Longyear laborer Bessemer forestry

Solberg Carl (Carrie) 404 E Sellar merchant Dry Goods Store Bessemer

Solberg Leonard (Maude) 1611 Porter carpenter Bessemer WPA

Solberg Melvin (Ellen) 106 E Longyear clerk Bessemer Solberg S tore

Sorenson Harry (Ellen) 1001 Eli butcher Bessemer Yale Store

Spangoletti Tony (Thomasina) E Colby miner Puritan Oliver Co

Sparapani Egideo (Frances) 300 W Galena trk dr Gog County

Sparapani George (Inez) 814 E U S 2 deputy sheriff Bessemer Gog County .

Spencer Herbert (Myrtle) 600 S Mill laborer Bessemer WPA ,

Springhetti Catherine 105 W Longyear tchr Marenisco

Springhetti John (Louise) 105 W Longyear clerk Bessemer Post Office

Springhetti Maria (widow of Nick) 105 W Longyear housekeeper

Stancher Joseph (Ida) 409 S Peck miner Ironton Rep Steel

Stanlake Frank (Emma) 1609 Florence music instructor Bessemer WPA

Stelcheck Margaret 501 N Moore seamstress Bessemer WPA

Stelcheck Mary (widow of Nick) 501 N Moore housekeeper

Stelcheck William 501 N Moore

Stelmark. Adam Clayberg St

Stelmark Charles Clayberg St miner Anvil Youngstown Co,

Stelmark Phyllis (widow of Peter) Clayberg St housekeeper

Stelmark Joe Clayberg St miner Anvil Youngstown Co

Stelmark John Clayberg St CCC Watersmeet

Stelmark Vincent Clayberg St miner Anvil Youngstown Co

Sterny Banito 905 S Moore

Sterny Felix 905 S Moore bar tender Bessemer White Birch Inn

Sterny Leo (Estelle) 905 S Moore tavern Bessemer Eagles

Sterny Max (Anna) 905 S Moore tavern Ironwood

Sterny Joseph (Angeline) 308 W Longyear miner Ironton Rep Steel Co

Sterny Teresa 905 S Moore clerk Bessemer Honz & Becker

Stevens Ann 114 E Silver housekeeper

STEVENS CHARLES M D (Dom) 207 N Sophie Physician Bessemer

Stevens Stella 205 N Sophie housekeeper

Stonemark, August (Fannie) 206 3rd Ave W laborer Bessemer WPA

Stonemark Ida (widow) 920 Spur housekeeper

Stonemark Jennie 920 Spur seamstress Bessemer WPA

Strelchek Andrew 306 E Silver

Strelchek Dora 306 E Silver wtrs Bessemer Dewey's

Strelchek George (Frances) 306 E Silver retd

Strelchek Marion Silver St housekeeper

Strelchek. Peter (Mabel) 209 E Silver trk dr Bessemer City of Bessemer

Strelchek. Victoria 306 E Silver wtrs Bessemer Dewey's

Strom Ada 106 E Iron supply clerk Bessemer High School

Strom Ina 106 E Iron instructor Alabama

Strom Mary (widow of Alec) 106 E Iron housekeeper

Sundquist John (Alina) Longyear St laborer Bessemer WPA

Suomi George (Elsie) 207 W Galena mechanic Bessemer Bessemer Auto Co

Supercynski Bernard (Mary) 506 N Sophie laborer Bessemer C N W, Ry Co

Supercynski Bill Galena 201 W Section Bessemer C N W Ry Co

Supercynski Carl Galena 201 W

Supercynski Chester 511 N Sophie

Supercynski Felix (Josephine) 209 W Galena steam shovel Bessemer

Supercynski Frances (widow of Valentine) 511 N Sophie housekeeper

Supercynski George (Marie) 603 N Moore miner Ironwood Rep Steel Co

Supercynski Joe Galena 201 W laborer Bessemer WPA

Supercynski John 511 N Sophie

Supercynski Josephine Galena housekeeper

Supercynski Mary (widow of Anton) Galena St 201 W housekeeper

Supercynski Theodore 603 N Moore

Supercynski Walter (Irene) 303 N Sophie butcher Bessemer Hong & Becker

Susin Jack (Joan) Mine St bricklayer Bessemer Underwood Mill

Sutherland David (Lillian) 306 W Galena carpenter Bessemer

Swanson Carl L (Marjorie) 109 W Longyear fore Bessemer WPA

Swanson Charles Jr 312 E Lead student B H S

Swanson Charles (Roxanna) 312 E Lead merchant Bessemer Grocery Store

Swanson Clayton 312 E Lead clerk Bessemer Yale Store

Swanson George 312 E Lead clerk Bessemer Grocery Store

Swanson Grace 312 E Lead clerk Swanson's Store

Swanson Thea 803 Yale bookkeeper Ironwood Paints Gar

Swanson Thelma 206 E Longyear tchr Washington School Board of Education

Swara Jacob (Elsie) 200 W Alquist laborer Bessemer Gogebic County

Swedeberg Charles (widower) 407 E Longyear retd Bessemer

Swedeberg John 407 E Longyear

Sweum Hans (Mildred) Cinnabor St forester Bessemer Forestry

Swoboda Charles 210 E Iron priest Bessemer St Sebastian Church

 

Tacaski Pauline 1606 Glynna housekeeper

Takala Gust (Helmi) 114 1st Ave W laborer Bessemer WPA

.Takala Helia (widow of Henry) 203 Spring Sewing Project Bessemer WPA

Talvitie Ernest (Syma) 504 E Colby parts man Bessemer Gog Auto Co

Tampio Charles (Rita) Gog County Rd laborer Bessemer WPA

Tampio William Gog County Rd

Tannbeimer Jacob (Albertina) 160 Hadley laborer Bessemer WPA

Tannbeimer Louis 160 Hadley CCC

Tarnaski Albert 404 E Iron laborer Bessemer Underwood Mill

Tarnaski Bessie (widow of Frank) 404 E Iron housekeeper

Tarnaski Henry 404 E Iron CCC

Tarnaski Isadore 101 N Beecher

Tarnaski Pelogia 101 N Beecher Nun

Tarnaski Stanley (Julia) Iron teamster Bessemer Kelto Velin

Tarnaski Stephen 101 N Beecher miner Anvil Youngstown

Tarnaski Walter (Mary) 101 N Beecher miner Anvil Youngstown

Tasapalus Hercules 108 W Longyear fore Bessemer C N W Ry Go

Tekela Louis (Agnes) 206 E Iron miner Ironton Rep Steel Co

Tew Ellwood W (Ethel) 210 N Sophie doctor Bessemer

Thars. Anna 304 4th Ave W tchr Pontiac Mich

Thars Arvid 304 4th Ave W laborer Gogebic County

Thars John (Alrica) 304 4th Ave W retd

Thebert Adrian 114 W Lead station' attendant Bessemer

Thebert Alden 114 W Lead sIs Bessemer L S D P Co,

Thebert Evelyn 114 W Lead technician Stambough Hospital

Thebert Tom (Minnie) 114 W Lead Irondrome Bessemer

Thomasini Bruno (widower) 107 W Longyear miner Anvil Youngstown Co,

Thomasini Richard 107 W Longyear

Todd William (Louise) 412 E Longyear ins agent Bessemer Gen Ins Co

Todd William 412 E Longyear student Washington

Tork Samuel (Betty) 211 N Clayberg sIs Wearever Aluminum Co

Torne Arne 3rd Ave laborer Bessemer WPA

Torne Charles Jr (Sylvia) 508 3rd Ave carpenter Ironwood R A

Torne Charles Sr (Marie) 3rd Ave retd

Torrell Anna (widow) 312 Sophie cafe owner Bessemer

Torrell Wilner 312 Sophie clerk Bessemer Cafe

Trappa William (Sally) Palms miner Anvil Youngstown Co

Trier Tony (Bertha) 104 Case

Tucker Pearl 404 Lead housekeeper

Turkal Anton 508 2nd Ave

Turkal John 110 4th Ave car factory Pontiac

Turkal John Jr 508 2nd Ave laborer Bessemer Underwood Mill

Turkal John Sr (Rose) 508 2nd Ave miner Puritan Oliver Co

Turkal Joseph 110 4th Ave are welder Lancing

Turkal Marian housework Bessemer Selins

Turkal Nick (Anna) 110 4th Ave laborer Bessemer Soo Line

Turkal Peter 508 2nd Ave student Ironwood Jr College

Turner Isaac (Helen) 206 Case miner Ironton Rep Steel Co

TURPEINEN HYALMAR (Helen) 118 1st Ave Contractor Logging

Tusa Edward (Veronica) Palms miner Anvil Youngstown Co

 

Ubeck Vincent ill at hospital

Ulvinen Hjalmar (Hilda) 109 1st Ave W miner Ironton Rep Steel Co,

Ulvinen Wilbert 109 1st Ave W

UNDERWOOD VENEER CO U S 2

Uren Jeneva U S 2

Uren John U S 2 miner Ramsay Castile Mine

Uren Louis (Mildred) U S 2 Uren William U S 2 miner Ramsay Castile Mine

Usitola Raynar (Helmi) 1800 Hadley miner Ironton Rep Steel Co

 

Van Duser Tom (Myrtle) 103 W Lead laborer Bessemer Underwood Mill

Van Holla Harold (Agda) 1616 Woolsey laborer Bessemer WPA

Varda Batlista 105 E Mary Varda Frank (Margaret) 105 E Mary tavern Bessemer

Velin Conrad (Josephine) 101 E Sellar grocer Bessemer Kelto Velin

Velin Julius (Marie) 208 E Sellar laborer Gogebic County Rd Comm

Veralli Charles (Angela) 212 W Galena miner Puritan Oliver Co

Veralli John (Anne) 104 S Mine bus driver Bessemer N W Bus Co

Veralli Rena 212 W Galena tchr Washington School

Vercelli Mary (widow Joseph) 412 E Longyear housekeeper

Veselak Mike (Anne) 308 N Sophie janitor Washington School

Board of Education

Viimikka Gust 509 2nd Ave W Colby

Vispi Alvira 206 S Hematite clerk Bessemer Abelman's

Vispi Arnold 206 S Hematite tchr Washington School

Vispi Enrico (Mary) 206 S Hematite miner Puritan Oliver Co

Vispi Oswald 206 S Hematite student Houghton Mich

Vitich John (Ann) Sellar St laborer Bessemer WPA

Voarnos Nick (Antoinette) 206 Sophie restaurant proprietor Eagle Cafe

Vodopya Thomas (Julia) 511 3rd Ave laborer Bessemer WPA

Vogeler Bernard (Elona) Palms mechanic Anvil Youngstown Co

Vogtlen Margaret (widow of Joseph) 320 S Moore housekeeper

Vogtlen Ruth 320 S Moore office girl Bessemer High School

Vokal Vincent (Mary) U S 2 Bee Farm Bessemer

Vomastek Elaine 2nd Ave student

Vomastek George (Katherine) 104 E Gold miner Ramsay Eureka Co

VOMASTEK LOUIS F 2nd Ave Cashier Eureka Mine Ramsay

Voytila Mike (Anna) 1806 Porter fireman Ironton Rep Steel Co

Vrancick Anna 306 4th Ave W

Vrancick Barbara 306 4th Ave W

Vrancick Mary 306 4th Ave W student Ferris Institute

Vrancick Michael 306 4th Ave W

Vrancick Mike (Barbara) 306 4th Ave W miner Anvil Youngstown Co

Vancick Nick 306 4th Ave W laborer Anvil Youngstown Co

Vukovich Dorothy 2025 Sophie steno Gog Auto Co

VUKOVICH EMIL 202 Sophie Manager Gog Auto Co

Vukovich, Marco (Anna) 209 W Lead mechanic Bessemer Gog Auto Co

 

WACEK WM H M D House Physician Grand View Hospital

Wagner Caroline (widow of Albert) 508 S Clayberg housekeeper

Wagner Natalie 508 S Clayberg tchr Ramsay Bessemer Twp

Wagner William 508 S Clayberg surface fore Puritan Oliver Co,

Wainio Arvo (Alena) Peck St laborer Bessemer WPA ,

Wainio Emil Peck St

Walkowski Anton 102 E Colby

Walkowski Nettie 102 E Colby clerk Bessemer L S D P Co

Walkowski Nettie (widow) 102 E Colby housekeeper

Walls Arthur (Mary) Palms electrician Anvil Youngstown Co

Walls William (Gladys) 816 E Lead Diler Bessemer Underwood Mill

Waters George 411 E Sellar office work Detroit Michigan

Waters Lorraine 411 E Sellar

Waters William (Elizabeth) 411 E Sellar retd

Webber John (Johanna) 505 E Iron miner Anvil Youngstown Co

Webber Joseph (Elizabeth) 513 E Mary miner Rep Steel Co Ironton

Webber Mary (widow of Joe) 505 E Mary housekeeper

Weidman Bessie 102 S Moore housekeeper

Weidman Elmer 102 S Moore laborer Connor's Lbr Co

Weidman Ernest 102 S Moore laborer Connor's Co

Weiss Herman (Eva) 814 E U S 2 blacksmith Bessemer Underwood

Westermark Edwin 708 S Moore

Westermark Sylvia 708 S Moore clerk Solberg's Store

Westermark Victor (Hilma) 708 S Moore miner Anvil Youngstown

Weymerskirch Margaret 305 Moore ins agt

Wigg Alfred (Augusta) 104 2nd Ave? W retd

Wigg Anna 104 2nd Ave W

Wigg August (Ethel) 304 E Sellar engineer Ironton Rep Steel Co

Wigg William 104 2nd Ave W laborer Anvil Youngstown Co

Wigg Victor 104 2nd Ave W operator Sewage Plant

Williams Cora Mae 103 E Sellar steno Reg of Deeds N Y A

Williams Elizabeth (widow of Anton) 103 1, Sellar housewife

Williams Florence 103 E Sellar nurse St Josephs Hospital Milwaukee

Williams Herman (Lorraine) 314 1st Ave W laborer Bessemer WPA

Williams Irene 502 E Sellar steno

Williams Isabelle training nurse St Joseph Hospital Milwaukee

Williams Laura 103 E Sellar librarian Bessemer WPA

Williams Maude (widow of William) 502 E Sellar housekeeper

Williams Petronella (widow of Henry) 309 1st Ave W housekeeper

Williamson Chester 204 S Beecher mechanic Bessemer Ford Garage

Williamson Lorraine 204 S Beecher

Williamson Richard (Martha) 204 S Beecher trk dr Gog County Rd Comm

Wimmer James W (Alice) 704 N Moore agent Genl Motors Acceptance Corp

Winkowski Andrew (Frances) 306 Sophie laborer Gog County Garage

Winkowski Clarence 411 N Moore

Winkowski David 109 E Silver student Marquette University

Winkowski Edward (Leocadia) 109 E Silver switchman C N W Ry

Winkowski Gertrude 100 E Gold Sewing Project WPA

Winkowski Jacob (Loretta) 411, N Moore miner Ironton Rep Steel

Winkowski James 411 E Moore CCC Camp Paulding

Winkowski Kuba 411 N Moore miner

Winkowski Leonard 109 E Silver laborer Bessemer Underwood Co

Winkowski Steve (Victoria) 100 E Gold laborer Ironton Rep Steel Co

Wodrazka Antone 608 E Colby trk dr

Wodrazka Antone (Josephine) 608 E Colby janitor Bessemer Courthouse

Wodrazka Bessie 608 E Colby housework Bessemer

Wodrazka Oscar 608 E Colby emp Bessemer Theatre

Wodrazka Rudolph 608 E Colby laborer Bessemer Underwood Mill

Wodrazka William 608 E Colby

Wodrazka Zenda 608 E Colby Chicago Illinois

Wojciehowski Joe 207 N Clayberg Spokane Washington

Wojciehowski Valentine (Nellie) 207 N Clayberg laborer Underwood Co,

Wojciehowski Clara 207 N Clayberg housework Bessemer

Wojciehowski Walter 207 N Clayberg switchman C N W Ry Co,

Wrobleski Peter (Anna) 109 E Iron laborer Gogebic County Rd Comm

Wrobleski Rupert (Winifred) 104 E Iron Elitar Bessemer Herald

Wroblewski Stanley 412 E Silver retired

Wrobleski William (Ella) 104 E Iron tavern kpr Bessemer

Wroblewski Andrew (Margaret) 408 E Silver truck driver Hansen Co

Wydetic George 210 N Case helper

Wydetic Peter (Mary) 210 N Case ?electrician Bessemer

Wysoski Bonita 205 W Lead steno Court House NYA

Wysoski Frank 205 W Lead scale operator Bessemer (City of)

Wysoski John 205' W Lead teacher Barber School

Wysoski John (Mary) 205 W Lead

Wysoski Tony (Evelyn) Iron St fireman Bessemer

 

Yellich Anton 1703 Porter

Yellich John 1703 Porter operator Ironwood Morgan Theatre

Yellich John (Anna) 1703 Porter miner Ironton Rep Steel

 

Young Lorraine 206 E Longyear teacher. Washington School

Youngquist Conrad (Mable) 409 S Beecher filer Bessemer Underwood

Zadra Arthur (Emma) Palms miner Anvil Youngstown Co,

Zadra Camillo (Mamie) 611 E Longyear lab Bessemer WPA (,R)

Zadra Dominic Mary St lab Bessemer WPA

Zadra. Mike Mary St lab Bessemer WPA

Zalewski Louis (Katherine) Tilden lab Bessemer WPA,

Zanetti Richard (Margaret) 107 S Hadley miner Ironton Rep Steel

Zanon Joseph (Clara) 512 E Longyear miner Puritan Oliver CoI

Zarecki Helen (widow of Anton) 1804 Porter housekpr

Zarecki Tom miner Ironton Rep Steel Co

Zawicki Ben 811 N Moore

Zawicki Eleanore 811 N Moore student nurse Ashland Wis

Zawicki George 811 N Moore student High School

Zawicki Lawrence 811 N Moore

Zawicki Louis (Martha) 811 N Moore lab Bessemer WPA

Zawicki Sally 811 N Moore helper Grandview Hospital

Zawicki Ted 811 N Moore

Zawlocki Joseph Eva Route 1 lab Bessemer WPA

Zawlocki Walter Route 1

Zitkovitz Frank 4th Ave

Zitkovitz Thomas 4th Ave

Zitkovitz Walter 4th Ave lab Bessemer WPA

Zucco Massie (Angeline) 901 County Road West janitor

Washington School